בואי כלה: תערוכה חדשה באשדוד

בואי כלה: תערוכה חדשה באשדוד
אש על הפנים. הדלקת נרות לפני חופה
צילום: באדיבות סימה ונינו לוי

“דרך כלה – מתנות נדוניה, אירוסין וחתונה” היא תערוכה חדשה המוצגת במוזאון לתרבות הפלישתים

ב-24 באפריל 2014 תיפתח במוזאון לתרבות הפלשתים באשדוד, תערוכה חדשה העוסקת בזווית הנשית של שמחת החתונה. בתערוכה ששמה “דרך כלה – מתנות נדוניה, אירוסין וחתונה”, מוצגים תכשיטים, כלי קוסמטיקה, מצעים ופריטים מיוחדים שניתנו לכלות בדורות קודמים. כמו כן מוצגות עבודות עכשוויות שעוצבו בהשראת המוצגים המסורתיים.

הפריטים בתערוכה הושאלו ממוזיאון חצר הישוב הישן בירושלים, מהאוסף הפרטי של האספן ויליאם גרוס וכן מישראלים שהסכימו להשאיל את היקר להם מכל.

ראוי לציין כי בעבר, מאז לידת הבת, אספו הוריה “נדוניה” שנמסרה לה בעת חתונתה. ככל שהערך הכספי היה גבוה, כך יכול היה האב “לקנות” לבתו חתן משובח יותר. לפני החתונה הכלה גם קיבלה מתנות מהחתן, מהוריו ומשתי המשפחות.

אש על הפנים. הדלקת נרות לפני חופה|צילום: באדיבות סימה ונינו לוי
אש על הפנים. הדלקת נרות לפני חופה|צילום: באדיבות סימה ונינו לוי


בין הפריטים המוצגים בתערוכה: “עגילי זהב” לכלה בני כמאה שנה. מוצג אחר הוא מטפחת ראש מתוניס מתחילת המאה ה-20, אשר כוללת לוחות מתכתיים עגולים עם עיטורי דגים וחמסות להגנת הכלה מפני עין רעה. עוד ניתן לראות מגהץ פחמים שניתן כמתנת נישואין להוריה של תושבת אשדוד, לילי כנפי, ב-1934. כמו כן מוצגת קופסת תכשיטים מעץ, שהוכנה בגיאורגיה במאה שעברה, כאשר הציור על גבי הקופסה צויר על ידי הצייר טוטיקשוילי והוא מתאר את המלכה תמר, שהייתה מלכת גיאורגיה המאוחדת בימי הביניים.

בנוסף תפעל בתערוכה פינת “הצעת הנישואין שלי” – בה יתאפשר למבקרים לכתוב ולשתף בחוויית החתונה שלהם.

הכניסה בתשלום למעט בחול המועד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *