יוזמה להחייאת התרבות המזרחית

יוזמה להחייאת התרבות המזרחית
כתב יד מזרחי
צילום: כל ישראל חברים

ארגון כל ישראל חברים יצא לאחרונה במיזם מיוחד המבקש להחיות את התרבות המזרחית-ספרדית, “לאחר חודשים ארוכים שבהם ישבו עשרות אנשים הצלחנו לאתר שמות מכתבים ומברקים של 250 אנשי רוח וחכמים מיהדות המזרח” אמר השבוע אלי ברקת סמנכ”ל חינוך בארגון כל ישראל חברים, מדובר בחכמים ואנשי רוח ממדינות כמו מרוקו, טוניס, עיראק, סוריה, לוב, אלג’יריה ועוד, לקראת חג השבועות הוציא הארגון חוברת מיוחדת של חכמים כאשר ביניהם משולבים טקסטים של יוצרים מהעת החדשה.

כתב יד מזרחי|צילום: כל ישראל חברים
כתב יד מזרחי|צילום: כל ישראל חברים


החייאת התרבות המזרחית: המטרה אומרים בארגון כי”ח היא להעלות את המודעות של חכמי המזרח “כולם מכירים את בטיטו מהסרט המובטל בטיטו אך כמה מהאנשים יודעים שהיה חכם ושמו ר’ נחמן בטיטו שנולד במרוקו ולאחר עלייתו ארצה מונה לתפקיד הראשון לציון” שאלו השבוע בארגון, “הפרוייקט החל לפני מספר שבועות ובכל יום אנחנו מעלים את הביוגרפיה של אותו חכם לדף הפייסבוק שלנו המונה כבר אלפי חברים ולדף האינטרנט של הארגון. אנשים יכולים להכנס בכל יום ולמצוא מידע על אנשי הרוח והחכמים מהעת האחרונה” אמרו בארגון והוסיפו כי מלאכת העבודה ארכה חודשים ארוכים “מצאנו מכתבים וכתבים מאוד עתיקים בדרכים לא דרכים, הלכנו לספרייה הלאומית, שאלנו אנשים מיהדות המזרח שהפנו אותנו לכתבים ומברקים וכך יצרנו מאגר שלם של כתבים מכתבים ודברי שירה של אנשי רוח וחכמים מיהדות המזרח” הוסיפו בארגון.

עכשיו, לקראת חג השבועות הוציאו בארגון חוברת מיוחדת של חכמים ואנשי רוח מזרחיים כאשר ביניהם משולבים טקסטים של יוצרים מהעת החדשה “סידרנו את הלימוד בחוברת לפי שלוש אשמורות. בכל אשמורה בחרנו נושא מרכזי, ולכל נושא הכנו שישה דפי לימוד. בכל דף הבאנו דבר אחד קצר מדברי חכם מחכמי ישראל בדורות האחרונים ולצדו הצמדנו ככותרת פסוק או מאמר חז”ל, והוספנו שירה חדשה או פיוט מהעת החדשה, המשוחח בדרכו עם הנושא המרכזי”
כך למשל בעמוד 28 בחוברת אפשר למצוא את השיר של ברי סחרוף “לב שלם” ובעמוד המקביל לו את הביוגרפיה של חכם משה מלכה שנולד במרוקו בשנת 1911.

“במהלך השבועות והחודשים הקרובים אנחנו נמשיך ונעלה בכל יום את קרנו של חכם אחר, המטרה שלנו כפי שאמרנו היא אחת, להחיות את התרבות המזרחית-ספרדית” סיכמו בארגון כל ישראל חברים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *