משחק האמת והשקר

משחק האמת והשקר

תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב לאמנות עוקבת אחר זיופים מפורסמים בעולם התרבות

“זיוף?” הוא שמה של תערוכה חדשה ומרתקת שאוצר ד”ר דורון לוריא. התערוכה עוסקת בזיופים, תופעה מרתקת שעוררה סקרנות רבה מאז ומעולם ומוצגים בה זיופים אמנותיים, אופנתיים, היסטוריים, ספרותיים, דתיים, פוליטיים,לאומיים וארכיאולוגיים.

לא נאמנים למקור. הסעדה האחרונה באמאוס של ואן מחרן |צילום: יח"צ
לא נאמנים למקור. הסעדה האחרונה באמאוס של ואן מחרן |צילום: יח”צ

ממרתפי מוזיאון תל אביב לאמנות יועלו ויוצגו בתערוכה, זיוף של התמונה המפורסמת שיצר פול סזאן, “חמש רוחצות”, פסל אשר יוחס בעבר לאוגוסט רודן, תמונה ורישום מזויפים שיוחסו בטעות לאמדיאו מודליאני. גם מוזיאונים אחרים בארץ השאילו לתערוכה תמונות “מפוקפקות”, בהן גם יצירות מזויפות של ואן גוך.

גולת הכותרת של התערוכה היא הזיופים של הזייפן ההולנדי הנודע ואן מחרן (1947-1889), שצייר תמונות בסגנונו של ורמר – הצייר ההולנדי בן המאה ה-17. לראשונה יוכל הקהל הישראלי, לראות את זיופיו המעולים של ואן מחרן, כמו “הסעודה באמאוס”, ו”ישו והאשה הנואפת”, שהטעו בזמנו את גדולי המומחים בעולם.

מתברר כי לכל אורך ההיסטוריה, בכל החברות והתרבויות, היו קיימים זיופים. כבר בתקופה ההלניסטית המאוחרת ובתקופה הרומית העתיקו בעלי מלאכה מיומנים, יצירות אמנות יווניות מהתקופה הארכאית והקלאסית. בתקופת הרנסנס הייתה פריחה לזיופים של מטבעות ופסלים מהעת העתיקה. העם היהודי נפל לא אחת, קרבן לזיופים, וגם הקשרים החשודים בין ההמנון הלאומי “התקווה” ו”מולדבה” ובין שירה של נעמי שמר “ירושלים של זהב”, לבין שיר-ערש באסקי, נדונו בעבר בהרחבה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *