עם הגב לים

עם הגב לים
התעמלות בוקר. תל אביב 1969
צילום: מיכה בר-עם

שתי תערוכות חדשות הושקו במוזיאון הימי שבחיפה – אוסף מתצלומי מיכה בר-עם ואוסף כלים מיוון העתיקה

במוזיאון הימי שבחיפה משיקים בימים אלה שתי תערוכות חדשות. התערוכה הראשונה היא “חוף”, של מיכה בר־עם, שנולד בברלין, ב-1930, ומאז עלייתו ארצה הפך לאחד הצלמים בולטים בישראל. בין הירת הוא הקים את המחלקה לצילום במוזיאון תל אביב לאמנות והוא אף זכה בפרס ישראל לאמנות לשנת 2000.
לדברי אברהם אילת, אוצר התערוכה: “תצלומיו מלווים את תולדות המדינה ומשקפים את רוחה. הם מבטאים את תגובתו החדה לנוכח מצבים משתנים ואת יכולתו לארגן את המתועד בקומפוזיציות מרתקות בשפה חזותית משכנעת. ארכיון התצלומים שבביתו הוא אוצר בלתי נדלה של דימויים במגוון נושאים. תערוכה זו מציגה תצלומים שיש להם קשר לים ומתמקדת בתיעוד של רגעים היסטוריים, בהתבוננות על אנשים בעמלם ובמבט משועשע על הווי החיים בחוף הים”.

התעמלות בוקר. תל אביב 1969|צילום: מיכה בר-עם
התעמלות בוקר. תל אביב 1969|צילום: מיכה בר-עם

התערוכה השנייה שמושקת במוזיאון הימי היא כוללת כלי חרס מעוטרים מיוון ומדרום איטליה. אבשלום זמר, האוצר, מסביר כי באלף השני לפנה”ס, בעת ששלטה ביוון התרבות המיקנית, עוטרו הכלים בעיקר בדגמים הנדסיים ובמוטיבים שהושאלו מתרבויות המזרח הקדום.
התערוכה מציגה כלים מעוטרים בסגנון של “שחורי דמויות” (מאות שביעית־שישית לפנה”ס). כמו כן, מוצגים בה כלים בסגנון של “אדומי דמויות” (מאות שישית־רביעית לפנה”ס) – סגנון אשר “נדד” עם מהגרים מיוון מערבה, לדרום איטליה ולסיציליה. כלים אלה מאופיינים בעיטורים מרהיבים מסיפורי המיתולוגיה ומחיי היומיום, ומהם ניתן ללמוד על התרבות היוונית. הכלים, שיוצרו בטכניקה גבוהה ובפאר רב, שימשו מנחות קבורה ובמשתאות.
המוזיאון הימי – אלנבי 198, חיפה – 04-8536622 – כניסה 10-30 ₪
שעות פתיחה: ראשון – חמישי 16:00-10:00 / שישי 13:00-10:00 / שבת 15:00-10:00


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *