פרס יוענק לפאטמה שנאן דרע

פרס יוענק לפאטמה שנאן דרע
"צבע עשיר בעומקו". אחד מציוריה של הזוכה בפרס
צילום: יח"צ

הציירת הוכרזה הזוכה בפרס שיף לאמנות לשנת 2016 והיא תקבל אותו בטקס שייערך במוזיאון ת”א לאמנות

ועדת הפרס ע”ש חיים שיף לאמנות ישראלית פיגורטיבית-ריאליסטית במוזיאון תל-אביב לאמנות, הכריזה כי הציירת פאטמה שנאן דרע זכתה בפרס לשנת 2016. הפרס יוענק בטקס שייערך במוזיאון ב-22 ביוני 2016, ובאותו ערב תיפתח תערוכה של האמן עפר רותם, זוכה פרס שיף לשנת 2015.

פאטמה שנאן דרע אמרה בתגובה: “בחברה הדרוזית שבה גדלתי השטיח הוא פריט יקר-ערך. הוא נוצר במלאכת-כפיים ומבטא פולקלור. השטיח היה תמיד חלק בלתי נפרד מהחוויה של בית ומשפחה. היחס אליו לרוב אינו פרופורציונאלי.

אסור לדרוך עליו, אסור שיתלכלך. הנשים מטפלות בו באובססיביות: מנקות, מנערות, מברישות. הפגיעה בשטיח יכולה להיתפס כמרד של ילדה שלא נותנים לה לשחק בחוץ. בהתחלה נהגתי לצייר שטיח לפרטי פרטים, הפרח היה פרח והקו היה קו. אחר כך, בהשפעת הציור האימפרסיוניסטי, התחלתי לפרק את הדימוי ודבר זה בולט בעבודות היותר חדשות שלי”.

לארא | צילום: יח"צ
לארא | צילום: יח”צ

מנימוקי חבר השופטים: “פאטמה שנאן דרע (29), ילידת הכפר הדרוזי ג’וליס, חיה ויוצרת בתל-אביב. נחשבת לאחד מהקולות המעניינים הפועלים כיום בשדה האמנות הצעירה בישראל. היא החלה להתעניין באמנות בגיל צעיר ובתיכון השתתפה בקורסים פרטיים שארגנה בכפר. היא למדה עיצוב אופנה במשך שנה, אבל החליטה לחזור לאהבתה הראשונה ונרשמה ללימודי אמנות במכללת “אורנים” והמשיכה לאח מכן ללמוד ציור בסטודיו של האמן אלי שמיר. במשך שנות פעילותה הצליחה שנאן-דרע לבסס אמירה אישית, הקשורה למקורותיה הביוגראפיים והיא עושה זאת בצורה ציורית אך מדויקת. השטיח האוריינטלי, הפרוש על מעקה מרפסת הבית, או מגולגל, או מונח כך סתם באמצע השדה – תופס חלק נכבד בציוריה של שנאן דרע. לעיתים הוא מוחזק על-ידי שני כסאות “כתר פלסטיק”, תוך שהאמנית מתארת את הטקסטורות השונות והמנוגדות של המוצר התעשייתי הפלסטי, הסינטטי-המודרני – לבין השטיח הארוג, המייצג את המסורת. השטיחים בציוריה מתארים אורנמנטאליות עשירה ומענגת מבחינה חזותית. הם משמשים בחיי היום-יום בבית בכפר, אך גם כמצע בבית-התפילה הדרוזי. לשטיח חוקים משלו, אסתטיקה משלו ועבר משלו, ונראה כי פאטמה מלהטטת בכל אלה בהטחות-מכחול ובצבע עשיר בעומקו”.

שטיח תלוי| צילום: יח"צ
שטיח תלוי| צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *