צילומים ממקור ראשון

צילומים ממקור ראשון
"מדהים לראות כמה הערצה יש אל פרס מכל הסובבים אותו". הצלם המיתולוגי, משה מילנר, נזכר. בתמונה: פרס וצוקרברג בצוותא
צילום: משה מילנר

ליום העצמאות ה-68, מציג המוזיאון הפתוח בעומר, צילומי רגעים בחיי ראשי ממשלה מבעד לעדשה. הצילומים הם מארכיון צלם לשכת העיתונות הממשלתית, משה מילנר

בתערוכה שלושים ושבעה צילומים של רגעים ציבוריים ואישיים, והיא מאפשרת לקהל לראות מקרוב, ללא מיסוך של איפור ושל תפאורה, את המנהיגים שלנו כמות שהם, במבט קרוב, אולי הקרוב ביותר, שהתאפשר למילנר בתור צלמם הרשמי והאישי.

צלם לשכת העיתונות הממשלתית משה מילנר עישן עם גולדה סיגריה בהפסקות שבין האירועים והנאומים, גם נכח כשסירבה להאמין כי תפרוץ מלחמה, מנחם בגין אפשר לצלמו גם בפיג’מה, שמעון פרס זוכה עדיין להערצה בכל העולם, כשאהוד ברק וכשבנימין נתניהו נהגו להעביר כל צילום לאישור אנשי הצוות שלהם לפני הפרסום.

קריירת הצילום של מילנר החלה בשנת 1965 עת הוצב כצלם ביחידת דובר צה”ל.

זה היה בתקופת כהונתו של רא”ל יצחק רבין כרמטכ”ל.

מילנר, שליווה אותו כצלם בסיוריו נזכר: “במשמר הכבוד למשל, לאחר שרבין היה עובר והייתי מצלם אותו, הייתי מבקש ממנו לחזור ולעבור שוב בכדי להספיק גם להסריט”.

ראש הממשלה ושר הביטחון באותה תקופה היה לוי אשכול ומילנר הנציח את סיוריו הביטחוניים.

קצת אחרי מלחמת ששת הימים, השתחרר מילנר מצה”ל והצטרף ללשכת העיתונות הממשלתית כצלם.

“באותה תקופה ליוויתי את ראש הממשלה לוי אשכול. הוא היה איש חביב שדיבר הרבה יידיש”, מספר מילנר.

אחרי אשכול, התלווה לגולדה מאיר בסיורים בארץ.

“גולדה הייתה יותר גבר מהרבה גברים אחרים”, דואג מילנר לציין.

בשנת 1973 הצטרף לנסיעה לווינה אוסטריה.

“שלושה ימים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים מגיעה גולדה מאיר לפגישה עם קנצלר אוסטריה, ברונו קרייסקי שמזהיר אותה מפריצת מלחמה קרובה ביותר והיא מתעלמת מכך”, מספר מילנר שהיה נוכח בחדר.

"היינו עושים יחדיו הפסקות עישון בין האירועים". גולדה מאיר ישובה בכיסא בו ישבה בכיתה ד' במהלך לימודיה בבית הספר היסודי במילווקי, שבארה"ב, 3 באוקטובר 1969 | צילום: משה מילנר
“היינו עושים יחדיו הפסקות עישון בין האירועים”. גולדה מאיר ישובה בכיסא בו ישבה בכיתה ד’ במהלך לימודיה בבית הספר היסודי במילווקי, שבארה”ב, 3 באוקטובר 1969 | צילום: משה מילנר

“הקשר עם גולדה היה טוב. באותה התקופה שנינו עישנו את אותן סיגריות: וירג’יניה, והיינו עושים יחדיו הפסקות עישון בין האירועים”.

בשנת 1974 שימש מילנר כצלם של יצחק רבין כראש הממשלה בקדנציה הראשונה, אליו התלווה לסיורים בארץ וביקורים בחו”ל. הוא ליווה את רבין כשהגיע מטוס ה-F-15 הראשון מארה”ב בשנת 1976.

“המטוס הגיע בצהרי יום שישי ובגלל שעת ההגעה, לדעת שותפי-הקואליציה, חוללה השבת, ולכן הם הפילו את ממשלת רבין”, מספר מילנר.

מילנר ליווה את רבין כשהגיע מטוס ה-F-15 הראשון מארה"ב בשנת 1976. בתמונה: רבין, פרס ומייסד התעשייה האווירית, אל שווימר, 14 באפריל 1975| צילום משה מילנר
מילנר ליווה את רבין כשהגיע מטוס ה-F-15 הראשון מארה”ב בשנת 1976. בתמונה: רבין, פרס ומייסד התעשייה האווירית, אל שווימר, 14 באפריל 1975| צילום משה מילנר

ב-1977, צילם את חילופי ראשי הממשלה יצחק רבין ומנחם בגין.

“את בגין הכרתי עוד לפני הגיוס לצה”ל, כשהייתי חניך בשומר הצעיר ובגין היה מגיע ל’ויכוחים’ שהתקיימו עם נוער בית”ר. הייתי מצלם אותו בכל מקום, גם בבית עם הפיג’מה, גם ברחוב וכדומה. הוא לא התערב בצילומים ונתן יד חופשית לגמרי”, מספר מילנר.

ב-19 בנובמבר 1977, הגיע נשיא מצרים אנואר סאדאת לישראל. מילנר זכה להיות הראשון שצילם את לחיצת היד של בגין וסאדאת שהובילה לחתימת הסכם השלום הראשון בין ישראל למדינה ערבית אויבת.

“כולם היו המומים ובגין אף פנה אליי ושאל אותי אם אני מאמין שזה אכן קורה”. מילנר התלווה גם למשלחת ישראל לקמפ דיוויד בארה”ב בהשתתפות הנשיא סאדאת ונשיא ארה”ב ג’ימי קרטר.

"זה אכן קורה?". מנחם בגין אל מול אחת הפירמידות שבמצרים, 2 באפריל, 1979| צילום: משה מילנר
“זה אכן קורה?”. מנחם בגין אל מול אחת הפירמידות שבמצרים, 2 באפריל, 1979| צילום: משה מילנר

בין השנים 1982-1995 עבד מילנר כצלם עיתונות בחברת הצילום “סיגמה” בצרפת וכן, בין היתר, כעורך צילומים בספרים.

בשנת 1995 חזר ללשכת העיתונות הממשלתית כראש ענף ארכיון ממוחשב ומיין את התמונות שיכנסו ל”אוסף התצלומים הלאומי” וכן צילם את ראש הממשלה יצחק רבין עד הירצחו ב- 4.11.95.

ביום הרצח, לא עבד מילנר היות וחגג את יום הולדתו.

למחרת הרצח, מזכירתו של רבין העבירה למילנר מכתב אישי שכתב לו רבין לכבוד יום הולדתו.

בקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו, כראש ממשלה, נזכר מילנר שבמסוק לכיוון רצועת עזה אמר לו נתניהו: “אתה לא מצלם אותי עם ערפאת”. מילנר סבר, כי ראש הממשלה עושה שגיאה ואמר לו: “לי אין בעיה לא לצלם אותך עם ערפאת, אבל קח בחשבון שערפאת בעצמו יביא צלם”. נתניהו, מספר מילנר, התרכך ואמר: ‘אם הוא יביא צלם – אז גם אתה תצלם’ ובאמת, אחרי שהוא ראה שערפאת הגיע עם צלם, צילמתי אותם לוחצים ידיים”.

“בקדנציה השנייה כבר הייתי צריך לקבל אישור מיועציו על כל תמונה שאני מצלם” ,מספר מילנר.

“כך גם בקדנציה של אהוד ברק – התמונות לא יוצאות מבלי שעברו אישור”, הוא טוען.

"בקדנציה השנייה כבר הייתי צריך לקבל אישור מיועציו על כל תמונה שאני מצלם" . נתניהו ונשיא ארה"ב, ברק אובמה בבית הלבן ב-18 במאי 2009 | צילום: משה מילנר
“בקדנציה השנייה כבר הייתי צריך לקבל אישור מיועציו על כל תמונה שאני מצלם” . נתניהו ונשיא ארה”ב, ברק אובמה בבית הלבן ב-18 במאי 2009 | צילום: משה מילנר

את אריאל שרון זוכר מילנר עוד מהתקופה בה שירת כחובש במילואים תחת פיקודו במלחמת יום הכיפורים. בשנת 1979 התלווה מילנר לטיול בו שרון כשר חקלאות התרגש מכך שהוא עומד בצד המערבי של תעלת סואץ כשר החקלאות ולא כאיש צבא. “בפעם הקודמת היינו שם יחד כשצלחנו את התעלה ב- 1973”, מספר מילנר ומוסיף כי “לשרון כראש ממשלה היו יחסים מאוד טובים עם הנשיא בוש. הוא מאוד העריך אותו והתקשורת ביניהם הייתה מאוד טובה וזה בלט מאוד בתמונות שלהם יחד”.

את רוב הקריירה שלו העביר מילנר כצלם רשמי של לשכת העיתונות הממשלתית וליווה תשעה ראשי ממשלה מבין התריסר שעמדו בראשה של מדינת ישראל. “אתה מלווה אותם ברגעים הכי קשים, במלחמות, ברגעי לחץ, במשברים, בקבלת החלטות וגם ברגעים אופטימיים של שלום וכדומה”.

"מדהים לראות כמה הערצה יש אל פרס מכל הסובבים אותו". הצלם המיתולוגי, משה מילנר, נזכר. בתמונה: פרס וצוקרברג בצוותא| צילום: משה מילנר
“מדהים לראות כמה הערצה יש אל פרס מכל הסובבים אותו”. הצלם המיתולוגי, משה מילנר, נזכר. בתמונה: פרס וצוקרברג בצוותא| צילום: משה מילנר

כך, גם צילומי ראש הממשלה לאחר רבין, ונשיא המדינה שנים לאחר מכן, שמעון פרס, היו מלווים בחוויות מרגשות, “כמו במפגש עם מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית ומנכ”ל פייסבוק”, ידע מילנר לספר.

“מדהים לראות כמה הערצה יש אל פרס מכל הסובבים אותו. גם בוועידות עולמיות בהן יש אישים רבים אחרים, ניכרים ההערצה והכבוד אליו”, סיכם מילנר.

יתירה מכך, עם פרישתו של מילנר לפנסיה, אירגן לכבודו פרס מסיבת פרידה.

יצויין כי הכניסה למוזיאון הפתוח בעומר היא חינם ביום העצמאות הקרוב.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *