קולות האוטופיה

קולות האוטופיה
מסין באהבה. יצירה של דזונג נינג
צילום: יח"צ

במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מציגים תערוכות חדשות

במוזיאון הרצליה לאמנות עכשוויות גאים להציג את “קולות האוטופיה”, תערוכה ובה יצירות של דזונג נינג, ילד מונגוליה שחי ויוצר בבייג’ינג. בין השאר הוא יוצר מיצבים גדולי ממדים המשלבים ציור, צילום ואובייקטים מצויים (found objects). לעתים קרובות הוא גם מלווה אותם במיצגים. עבודותיו מושתתות על עולם מושגים השאוב מהתרבות הסינית, אך יונקות גם מתרבות המערב. אזכורי התרבות שעליה גדל והדגשת ראיית העולם הסינית המסורתית משמשים את דזונג נינג למתיחת ביקורת נוקבת על החברה הסינית המודרנית ועל אופני התמודדותה עם נושאים דוגמת התרחקות מערכי המשפחה, הבדלי מעמדות, זילות חיי אדם, נהייה אחר חומרנות והתרחקות מהטבע.

המיצב של דזונג נינג בנוי בדומה לגן סיני מסורתי – גן המוקף חומה, שכולל צמחייה, נוף סלעי ומקור מים. הוא מזמין את הצופה לחוות אותו תוך כדי הליכה, כחלק מתהליך המתהווה מחדש בכל רגע נתון, הן בעולם סביבו והן בעולמו הפנימי.

יצוין כי עשרים ושישה אמנים זכו השנה בפרסי משרד התרבות והספורט לאמנות ועיצוב, בארבע קטגוריות: פרס מפעל חיים בתחום האמנות הפלסטית, פרס שרת התרבות והספורט לאמנות פלסטית, פרס האמן הצעיר ופרס העיצוב. מטבע הדברים, התצוגה כוללת אמנים מוכרים ומבוססים בעולם האמנות המקומי לצד אמנים צעירים הנמצאים בתחילת דרכם. בתוך כך, היא מאפשרת להתוודע לריבוי זהויות, שפות, גישות ופרקטיקות אמנותיות. מקום נרחב מוקדש בתערוכה לעבודתו של המאייר דני קרמן, הזוכה בפרס מפעל חיים.

מסין באהבה. יצירה של דזונג נינג|צילום: יח"צ
מסין באהבה. יצירה של דזונג נינג|צילום: יח”צ

לאורך שישים שנות יצירה מלווים איוריו של קרמן, בסגנונו הייחודי, ספרים קאנוניים בישראל. הזכייה בפרס היא הזדמנות לחשוף את מפעלו המגוון והממושך גם מזוויות פחות מוכרות, ולהציג את בנייתה של שפתו האיורית הייחודית, שהיא חדה, חריפה ורבת הומור.

רוב האמנים בחרו להציג עבודות חדשות, שנוצרו במהלך השנה האחרונה. יש בהם שאף יצרו עבודות במיוחד לתערוכה. חלקם מציגים דווקא עבודות במדיום שלא מזוהה עמם, אחדים נותנים ביטוי ראשוני ואקספרימנטלי לעבודה בתהליך, ואחרים יצרו עבודה ספציפית לחלל. אופן ההצבה של העבודות בחללי המוזיאון נמנע מתיחום דיסציפלינרי בין אמנות, אומנות ועיצוב, ומאפשר מפגשים דינמיים בין רעיונות שימושיים ומופשטים, בין עיצוב ודימוי חזותי, בין פרקטיקה ואסתטיקה.

מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, רח’ הבנים 4 , הרצליה טל’: 09-9551011
www.herzliyamuseum.co.il
שעות פתיחה : ימים ב’, ד’, ו’ ושבת 14:00-10:00; ימים ג’, ה’ 20:00-16:00


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *