תערוכת רטרוספקטיבה לאמן משה צברי

תערוכת רטרוספקטיבה לאמן משה צברי
עד סוף דצמבר. יצירה של משה צברי
צילום יח"צ

במוזאון ארצות המקרא בירושלים תיפתח ב-8.9.15 התערוכה ״משה צברי: רטרוספקטיבה״. במקום יוצגו עבודות מקוריות של צברי שהושאלו מאוספים שונים של יחידים ומוסדות, בישראל ובחו”ל. צברי, שאף זכה בפרסים רבים על יצירותיו, נחשב לאחד היוצרים החשובים ביותר של אמנות יהודית טקסית כיום.
עבודותיו נמצאות באוספי מוזאונים רבים ובהם – המוזאון לאמנות מודרנית בניו יורק (MOMA), מוזאון סמית’סוניאן לאמנות בוושינגטון, מוזאון ברוקלין והמוזאון היהודי בניו יורק, מוזאון סקירבול בלוס אנג’לס, מוזאון ספרטוס ליודאיקה בשיקגו, המוזאון לאמנות בצפון קרוליינה, מוזיאון ישראל בירושלים, ואוספים של אספני יודאיקה מן השורה הראשונה. כמו כן, יצירותיו ופסלי חוץ שיצר מפארים גם בתי כנסת, מרכזים ומוסדות שונים ברחבי ארצות הברית, והוא אף נטל חלק בעיצוב תערוכות יודאיקה וארכאולוגיה במוזאונים שונים.
יצירותיו ניתן למצוא למשל מערכת כלי מילה, קופסה לשבת המסמלת את החפצים האסורים לשימוש ולמראה בשבת – “מוקצה”, מגש לפדיון הבן ועוד. אחת הסדרות הראשונות שלו בשם Biblical Social Justice (“צדק חברתי במקרא”) מציעה פרשנות חזותית לנבואות מן המקרא, ונוצרה בעקבות הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין בשנת 1995, ובסדרה אחרת בשם Scripture as Sculpture (“הכתובים כפיסול”), כל אחת מן היצירות התלת–ממדיות, מייצגת אחד מחמישה חומשי תורה.
מנכ”לית המוזיאון, אמנדה וייס: “עבודותיו של משה צברי, שהשראתן באה מהתנ”ך וממקורות עתיקים, יוצרות דו–שיח רב–עוצמה בין שורשי תרבותנו לעיצוב עכשווי. התערוכה שואבת ומושפעת מהמוצגים במוזאון ארצות המקרא, והדוגמאות המרהיבות של האמנות העכשווית המדגישות את היופי והעוצמה שבמקודש, מציעות מבט רלוונטי ומרענן על היהדות ושורשיה הקדומים. משה צברי הינו ידיד ותיק של המוזאון ואף היה שותף לעיצוב המוזאון ולתכנון והקמתה של תערוכת הקבע בו. זו זכות גדולה עבורנו לכבד את משה בתערוכה זו, המבטאת הן את כישרונו הגדול שלו והן את החיוניות והקיימות של המסורת היהודית”.

עד סוף דצמבר. יצירה של משה צברי|צילום יח"צ
עד סוף דצמבר. יצירה של משה צברי|צילום יח”צ

התערוכה תוצג לשלושה חודשים בלבד עד לסוף דצמבר, בצד התערוכה המרכזית שמוצגת בימים אלה במוזאון ארצות המקרא – “על נהרות בבל”, העוסקת בחורבן ירושלים ובגלות בבל וחושפת לראשונה אוסף של לוחות, חפצים וממצאים המתעדים את חיי הגולים בבל. במסגרת זו המוזאון אף יקים פעילות מיוחדת לכל המשפחה במהלך חול המועד סוכות בין התאריכים 29 בספטמבר – 1 באוקטובר. בתאריכים אלה הכניסה למוזאון לילדים עד גיל 18 תהיה בחינם. הפעילות המיוחדת שמתקיימת סביב אירועי הקהל בשיתוף החברה לפיתוח הרובע היהודי תהיה בעלות סמלית ותכלול סיורים תיאטרליים, חידות והפתעות שבהן יבקרו באי המוזאון בכפר בבלי ויצאו למסע עלייה לרגל בדרכם חזרה לארץ ישראל לקראת מעמד הקהל הראשון בירושלים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *