בחורף הקרוב שוב תתאהבו ב”שטיסל”. חסדי השם

בחורף הקרוב שוב תתאהבו ב”שטיסל”. חסדי השם
אותנטיות טהורה. שטיסל
צילום: יח"צ

“שטיסל”, שעונתה הראשונה שודרה בקיץ שעבר בלוויין, בערוץ yes Oh, מספרת על עקיבא שטיסל (מיכאל אלוני), רווק חרדי מתבגר החי עם אביו שולם (דבלה גליקמן) בדירתם המשקיפה על השכונה החרדית גאולה בירושלים, אחרי מות האם. שטיסל הצעיר, בעל נפש אמן, מתאהב באלישבע (איילת זורר), אלמנה ואם לילד, ומבקש לשאת אותה לאשה, שלא כמקובל בחברה החרדית. סיפורי המשנה עוסקים באב ובאחותו (נטע ריסקין), המעורבת בעסקים מפוקפקים אחרי היעלמותו של בעלה. כצרכני תקשורת ותרבות ישראלית יש לנו את כל הסיבות הטובות והמוצדקות, איך לומר, לא להתחבר לחרדים. לא לאהוב את התרבות, השפה, ההרגלים, ההתנהגות, הגישה. חרדים הם לא מגזר מחובק ע”י התקשורת כמו מגזרים אחרים (מי אמר הומואים?)

אותנטיות טהורה. שטיסל|צילום: יח"צ
אותנטיות טהורה. שטיסל|צילום: יח”צ

בשטיסל סצנה רודפת סצנה, שידוכים ושיחות נפש קורמות עור וגידים, ולנגד עיני מצטיירת סדרה מרתקת, הנוגעת לעתים בנימים חבויים, אבל בעיקר – משעשעת, מלאה בהומור אידישאי ובהברקות שנונות, שכמו נלקחו מספסלי הישיבה וממסדרונות השטיבל. בשנים האחרונות הפך הציבור החרדי לאהוב המסך. סדרות (וסרטים) ניסו לחדור את חומות ה’גטו’, כדי להציג עלילה מבוססת ‘דוסים’, אלא שאף אחת מהן לא הצליחה לחדור ללב המיינסטרים, להציג את הקיגל האותנטי של אנשין ממאה שערים, את מוכר הספרים-השדכן לעת מצוא המיתולוגי, ואת כיתת הילדים המשתעשעת בפיזור פתיתי נייר באמצעות הוינטלטור…
אז אמנם כולם אוכלים (כל הזמן, אגב) אוכל שנראה קצת מוזר, מדברים חצי באידיש, שולפים ממתקי “בננית” מיושנים ממגירות, שמים שקיות נייליון על הכובעים כשיורד גשם ויש להם טרנזיסטורים של פעם. “שטיסל” הולכת עד הסוף בכל הנוגע לחיצוניות, גינונים ושפה. ההקפדה האסתטית שלה והתחושה המאופקת מרגישים לפעמים קצת כמו התשובה שלנו ל”דאונטון אבי”, רק שבמקום אצולה בריטית של המאה ה-19 יש לנו את מאה שערים החרדית אשכנזית של, ובכן, המאה ה-19. חרדי אשכנזי שיצפה בזה יוכל לאתר שלל זיופים, אבל בגדול כל העסק מרגיש אותנטי להחריד ומצליח לרגש.
בדומה לדרמה “החצר” החרדית, ול”סרוגים” שמטפלת ברווקייה הסרוגה, גם “שטיסל” עדינה, נוגעת ללב ומשוחקת מצוין. לוקח בדיוק שניה וחצי להשתחרר ממאה שנות דבל’ה גליקמן השטותניק והציני של ‘זהו זה’ ולהתחבר אליו שוב במשחק מרטיט ואותנטי כשולם שטיסל. גם למיכאל אלוני מגיע חיבוק על התפקיד הנהדר של ‘עקיבא שטיסל’, חרדי צעיר וחולמני שמלמד בחדר, אוהב לצייר ונראה כמי שגדל בסמטאות גאולה. סלחנו לאלוני על “דה וויס”. ובכלל סחתיין על הליהוק המצוין.
העונה השנייה צפויה לעלות לשידור אחרי החגים ותכלול 12 פרקים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *