זיכרון כואב

זיכרון כואב
שיעור היסטוריה. העלייה האתיופית
צילום: אתר ויקיפדיה

ערוץ 1 יקיים שידור מיוחד העוסק בבעיות העדה האתיופית

שבוע אחרי שהמשטרה עיכבה לחקירה 25 חשודים, מכל רחבי הארץ, בחשד שערכו סלקציה ומנעו כניסה של בליינים ממוצא אתיופי, ערוץ 1 יקיים דיון נרחב בנושא העלייה מאתיופיה. ביום רביעי, במסגרת “מבט שני”, יהיה משדר מיוחד ובו כתבה בשם “הקרב על ההלכה האתיופית”.

הכתבה עוסקת ברב שרון שלום, דוקטור לפילוסופיה יהודית, שספג את זעם הרבנות הראשית לאחר שהעז לכתוב ספר הלכות על פי מסורת יהודי אתיופיה, תחת השם ‘מסיני לאתיופיה’. כידוע, היהודים באתיופיה לא קיימו את רוב המצוות, כפי שהן מקובלות בשאר העולם היהודי. בכתבה מובאות עדויות של בני העדה האתיופית, המתארות את מה שהתרחש במסגרת דרישת הרבנות ל’גיור לחומרה’.

שיעור היסטוריה. העלייה האתיופית| צילום: אתר ויקיפדיה
שיעור היסטוריה. העלייה האתיופית| צילום: אתר ויקיפדיה

הכתבה השנייה, “מבחן הגזענות”, דנה בשאלה מדוע לא הועלו יהודי אתיופיה יחד עם גל העליות הגדולות לארץ ישראל בשנות החמישים. זהו ניסיון לבחון מי היו האנשים במשרד הקליטה, הסוכנות היהודית, משרד החוץ ואפילו אנשי ממשל בבית ראש הממשלה ונשיא המדינה, שעשו כל אשר ביכולתם על מנת שלא להעלות את יהודי אתיופיה.

הכתבה מבוססת על עבודת מחקר של ד”ר חן טננבויים, אשר חשף את הסירוב להעלות את יהודי אתיופיה, שנמשך עד להחלטה של מנחם בגין, בתחילת שנות השמונים.

יום רביעי 27.7 בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *