חוזה המדינה: האגדה על ג’יימס מקדונלד

חוזה המדינה: האגדה על ג’יימס מקדונלד
עשה היסטוריה. ג'יימס מקדונלד ודוד בן גוריון
צילום: יח"צ

מתברר שלפני מלחמת העולם השנייה היה מי שהתריע במועד, מפני היטלר, אולם איש להא הקשיב לו

במסגרת רצועת “הסיפור האמיתי” של הערוץ הראשון, ישודר ביום שלישי בערב, 23.8, בשעה 21:00 הסרט “קול באפלה: המורשת של ג’יימס מקדונלד” (A Voice among the Silent). מדובר בסרט דוקומנטרי ראשון השופך אור על מאמציו של ג’יימס מקדונלד להזהיר את העולם מפני תכנית השמדת היהודים של אדולף היטלר.

עשה היסטוריה. ג'יימס מקדונלד ודוד בן גוריון|צילום: יח"צ
עשה היסטוריה. ג’יימס מקדונלד ודוד בן גוריון|צילום: יח”צ

שולי אשל, יוצרת הסרט, גילתה כי ב-2003 התגלו יומניו השמורים בקפידה של מי שנחשב לפני מלחמת העולם השנייה, אחד הבודדים שהזהירו מפני הסכנה הנאצית. כבן למהגרים קתולים, היה ג’יימס מקדונלד אחד האמריקנים הראשונים לפגוש פנים אל פנים את היטלר בשנת 1933.

מקדונלד שכיהן כנציב העליון לענייני פליטים בחבר העמים, ניסה ללא לאות כדי למצוא מקלט עבור פליטים שברחו מגרמניה הנאצית. הוא גם הזהיר שוב ושוב את מנהיגי העולם, כולל את הנשיא פרנקלין רוזוולט ואת האפיפיור המיועד אז פיוס השביעי, מפני הטרגדיה אותה חזה מראש, אלא שכולם, כולל רוב המנהיגים היהודים, היו משוכנעים כי מדובר בהגזמה.

במפתיע, גם לאחר השואה, לא היו רבים שזכרו או רצו לזכור, כי היה מי שהתריע בשער. אומץ הלב של מקדונלד מהווה דוגמה ומופת להגינות אנושית, אולם הוא נעלם מהזיכרון היהודי והישראלי.

למקדונלד היתה השפעה נוספת על העם היהודי – הנשיא טרומן מינה את אותו לשגרירה הראשון של ארה”ב בישראל בשנת 1948. תפקידו של מקדונלד היה מכריע בסיוע להקמת המדינה החדשה ובכינון יחסי אמריקה-ישראל.
כעת הוא יזכה לתיקון קטן והיסטורי, כאשר תפקידו החשוב בצומת של ערב מלחמת העולם השנייה, ייחשף בצורה מכובדת ומעוררת עניין.

שגרירה הראשון של ארה"ב בישראל. מקדונלד והנשיא טרומן|צילום: יח"צ
שגרירה הראשון של ארה”ב בישראל. מקדונלד והנשיא טרומן|צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *