טיסה נעימה

טיסה נעימה
"מבצע חתונה", סרט, ערוץ 1
צילום: יח"צ

“מבצע חתונה” הוא סרט דוקומנטרי חשוב על פרשה היסטורית מכוננת

ביוני 1970, 12 “סירובניקים”, כלומר יהודים שברית המועצות סירבה להתיר להם לעלות לישראל, הגיעו לשדה התעופה “סמולני” שליד לנינגרד. התוכנית הנועזת שלהם היתה לחטוף מטוס ולהגיע איתו לישראל. סיפור הכיסוי למבצע הזה היה טיסה לחתונה משפחתית גדולה, רק שהקג”ב ידע זמן רב מראש על התוכנית ועצר את חברי הקבוצה עוד לפני שלמטוס היה סיכוי להמריא.

11 מ”החוטפים” הועמדו למשפט בעוון בגידה במולדת, על שניים מהם נגזר דין מוות ועל השאר נגזרו עונשי מאסר.

בעיתונות הסובייטית סקרו את האירוע בהרחבה, מתוך ניסיון לחנך את הציבור ולהפחיד את מי שמתכננים לפגוע ב”אמא רוסיה”. מה שהשלטון במוסקווה לא ניחש, הוא שהמשפט הזה יצית גל מחאה עולמי. ברוב המדינות המערביות החלו הפגנות ענק תחת הכותרת “שלח את עמי!”.

"מבצע חתונה", סרט, ערוץ 1|צילום: יח"צ
“מבצע חתונה”, סרט, ערוץ 1|צילום: יח”צ

למרות שחברי הקבוצה שילמו מחיר אישי כבד, הלחץ הבינלאומי גרמה להרמה של מסך הברזל. כ-300 אלף יהודים הורשו לעזוב את ברה”מ, וקצת יותר ממחצית מהם עלו לישראל. הבמאית ענת זלמנסון-קוזניצוב, ששני הוריה היו חברים בקבוצת “החוטפים”, יצאה למסע בזמן שבו היא מתחקה אחר האירוע הזה שהיה מכונן לא רק עבור משפחתה, אלא גם עבור העם היהודי כולו.

במסגרת הסרט ענת ראיינה את משתתפי המבצע וגם אנשי ק.ג.ב שהיו מעורבים בפרשה. בנוסף היא הגיעה לארכיונים שבהם היה מידע על המבצע.

כעת ישודר הסרט הדוקומנטרי “מבצע חתונה” במסגרת רצועת “הסיפור האמיתי”, ביום שלישי 2.8 בשעה 21:00 בערוץ הראשון וב-HD


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *