אקו”ם תחויב בשקיפות

אקו”ם תחויב בשקיפות
שינוי לטובה. מוזיקאי
צילום: אתר pixabay.com

רשות הגבלים עסקיים פירסמה היום את התנאים להמשך פעילותה של אקו”ם

אקו”ם תהיה מחויבת מעתה לפרסם דוחות שוטפים לציבור הרחב בדבר פעילותה, ודוחות מפורטים עבור כל יוצר שיתארו את הנעשה עם הכספים אשר נגבו בשמם של היוצרים. את ההחלטה החשובה הזו כפתה רשות הגבלים עסקיים שפרסמה את התנאים שבמסגרתם רשאית אקו”ם לפעול. בעבר היו טענות נגד הארגון, וכעת הוטלו שורה של חובות חדשות על הארגון בהשוואה לתנאים לפיהם פעלה אקו”ם עד היום. המטרה העיקרית של התנאים היא להגן על בעלי הזכויות (כגון מלחינים ופזמונאים) ועל המשתמשים (כגון בתי עסק שמשמיעים מוזיקה, משדרי טלוויזיה ורדיו) אל מול הכוח המונופוליסטי שנוצר בידי אקו”ם.

אקו”ם (אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו”לים למוסיקה בישראל) היא תאגיד לניהול משותף של זכויות יוצרים ביצירות מוסיקליות וספרותיות. במסגרת אקו”ם, בעלי הזכויות משווקים את זכויותיהם ביצירותיהם במשותף, לצורך הענקת רישיונות המתירים שימוש בכל היצירות המנוהלות על ידי אקו”ם (“רישיונות שמיכה”).

פעילותה של אקו”ם אושרה על ידי בית הדין להגבלים עסקיים לפני כ-5 שנים וערעורים שהוגשו על החלטת בית הדין נדחו על ידי בית המשפט העליון. התנאים הנוכחיים מבוססים על התנאים שקבע בית הדין ועולים בקנה אחד עם התנאים בהם פועלים ארגונים דומים, ביניהם חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל (תל”י), והתנאים עליהם המליצה הממונה לבית הדין להתנות את פעילותן של הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות והפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית (“הפי”ל”).

שינוי לטובה. מוזיקאי|צילום: אתר pixabay.com
שינוי לטובה. מוזיקאי|צילום: אתר pixabay.com

עוד נקבע כי אקו”ם תפרסם מידי שנה לכל חבריה וכל יוצר הזכאי להיות חבר בה דוחות שיכללו נתונים אודות התנהלות הכספית שלה. בין היתר תחוייב אקום לפרט את סך ההכנסות בפילוח לפי סוג המשתמש, התמורה ששולמה לנושאי משרה, הכספים שאקו”ם שילמה לחברים ומיוצגים, בחלוקה לפי סוג המשתמש והחבר. בנוסף, יוקם מנגנון בוררות שישמש יוצרים אשר אקו”ם סירבה לקבל אותם כחברים.

בנוסף לכך, הורחבו והובהרו חובות אקו”ם ביחס למאגר המידע הפומבי של יצירות שבאתר שלה. בין היתר המאגר יכלול פירוט שמות של בעלי זכויות היוצרים וזכויות אשר פקעו והפכו לנחלת הכלל.

בנוסף לכך, הורחבו ההגנות על משתמשים, ובפרט למשתמשים שלא מתחום הביצוע הפומבי, דוגמת משדרים ברדיו. כיום אקו”ם כבר מוגבלת בהפעלת צעדי אכיפה (צווי מניעה, לדוגמא) כאשר מתנהל סכסוך משפטי על גובה דמי הרשיון.

מגבלה זו נדרשת על מנת למנוע מאקו”ם לקבל כנגד עסקים צווי מניעה האוסרים על השמעת מוסיקה, ובכך להכריח אותם להסכים לדמי רישיון גבוהים. מגבלה זו חלה עד היום רק על משתמשים מתחום הביצוע הפומבי, כמו בתי עסק ותקליטנים, וכעת ניתנה הגנה לכל סוגי המשתמשים, ובכללם תחנות רדיו ותחנות טלוויזיה, כך שגם הם יוכלו לחלוק על דמי הרישיון שדורשת אקו”ם מבלי לחשוש מתביעה לצו מניעה או לפיצויים סטטוטוריים, כל עוד ישלמו דמי שימוש זמניים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *