גברת צ’יבוטרו מכה שנית

גברת צ’יבוטרו מכה שנית
באה הביתה. מרים פוקס
צילום: אמילי טונלר

פסטיבל היידיש והניגון היהודי השני יתקיים הפסח במרכז סוזן דלל

בחוה”מ פסח, 23-25 באפריל, יקיים מרכז סוזן דלל, זו השנה השנייה, את פסטיבל היידיש הבינלאומי. מתברר שבארה”ב לומדים יידיש ביותר מ-30 מוסדות להשכלה גבוהה. בפריז, לונדון, בואנוס איירס ובכלל בדרום אמריקה היידיש חוגגת, נלמדת ומהווה חלק מרכזי בחיי התרבות היהודים ובפסטיבלים. מספר דוברי היידיש בעולם כיום הוא למעלה ממליון וחצי. גם בישראל חדרו לימודי היידיש לאוניברסיטאות.

חלק מאמני הפסטיבל מייצגים את הדור הצעיר והעכשווי המביא את פרשנותו לנכסי המוסיקה והיצירה האידית וחלקם אמנים המביאים את התרבות האידית והמוסיקה כפי ששרו אותה במקור. בקרב האמנים הצעירים בולטת המגמה לחזור לבית אבא ובית סבתא ולשמר ולהחיות את המורשת עליה גדלו.

באה הביתה. מרים פוקס|צילום: אמילי טונלר
באה הביתה. מרים פוקס|צילום: אמילי טונלר

קונצרט פתיחת הפסטיבל הוא רב משתתפים: “שירי יידיש מאז ועד היום” עם תזמורת סימפונט רעננה. שתי דיוות יידיש מככבות במופע: וירה לוז’ינסקי בכירת זמרות היידיש בארץ וכלת פרס פסטיבל המוסיקה היהודית של אמסטרדם והזמרת השבדית הצעירה לואיזה לין, שלמרות שאינה יהודייה היא מגויסת ליידיש, וידועה בסקנדינביה, אירופה ודרום אמריקה כמבצעת יחודית של שירים ביידיש במופעי מוסיקת עולם וקונצרטים קלאסיים. במופע שירים מוכרים ביידיש, והיצירה “האלבטענר” (חצאי טון), של המלחינה אלה מילך- שריף אשר נכתבה במיוחד ללואיזה לין ומבוססת על 4 שירי יידיש של המשוררת היידית מארה”ב, ביילה שכטר-גוטסמן. מנצח: דודו זבה

ביום פתיחת הפסטיבל יהיה גם “קבָּרֶטלֵע – שירי קברט” (צרפת-ישראל). מחווה לכוכב התיאטרון והקברט היידי בניו יורק אהרון לֵבֶּדֶף, עם הזמר והכנר עמית ויסברגר. .
בימי חול המועד יתקיימו בפסטיבל מופע של מרים פוקס, הזמרת והבדרנית המיתולוגית מרים פוקס שכיכבה בשנות ה-70 בכל בית בישראל, כגב’ צ’יבוטרו, מתשדירי חברת החשמל, חוזרת לארץ לאחר שנים של קריירה בבריסל שם הוציאה אלבומי יידיש והופיעה ברחבי העולם.

במופע הקאמבק שלה היא תבצע את מיטב שירי היידיש, בסגנונה התוסס, הבועט והמיוחד בליווי נגנים.

מופעים נוספים: “שירי אהבה ויין” עם “וארשוואר & שטראוס”; “א יידישע אייניקל” (אייניקל- הנכדה) עם הזמרת הצעירה, מאור גרינר;
סשה לוריה (ברלין) – אוצר שירי היידיש מאוקריאיינה, בלרוס ולאטביה. שירי נשים, סאטירה ושירים קומיים; ענת עצמון ודורי אנגל – יידישע באנדיטן – שירי גנבים ביידיש.
פסטיבל היידיש והניגון היהודי השני, במרכז סוזן דלל, פסח, מוצש עד שני 23-25 אפריל 2016, כרטיסים בטלפון 03-5105656 ובאתר סוזן דלל
מחירי הכרטיסים 160 שח – 80 שח.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *