הכנסת תגן על אמנים ותיקים

הכנסת תגן על אמנים ותיקים
תקופת ההגנה. אמן
צילום: pixabay.com

בכנסת החליטו כי תקופת ההגנה על זכויות האמנים המבצעים תוארך ל-70 שנה ממועד היצירה

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, החלה היום להכין לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק זכויות היוצרים בתקליט וזכויות המבצעים, של ח”כ יעקב מרגי וחברי כנסת נוספים, שנועדה להאריך את תקופת זכויות היוצרים בתקליט וזכויות מבצעים. כיום זכויות היוצרים נותן הגנה לתקליטים של 50 שנה בלבד ממועד היצירה, וחוק זכויות מבצעים ומשדרים מקנה גם הוא הגנה של 50 שנה בלבד לביצוע של אמנים מבצעים (שירה, נגינה, מחול ועוד). זאת בניגוד ליצירות אחרות כמו ספרים, יצירות אמנות וסרטים, שהיוצרים שלהם נהנים מהגנה למשך כל חייהם ועוד 70 שנה. לפי ההצעה שאושרה, תקופת ההגנה על זכויות יוצרים בתקליט וזכויות מבצעים תוארך ל-70 שנה ממועד היצירה.

תקופת ההגנה. אמן|צילום: pixabay.com
תקופת ההגנה. אמן|צילום: pixabay.com

יוזם ההצעה, ח”כ מרגי, התייחס למותו הטרגי של הזמר גבי שושן, ואמר כי “בתקופה האחרונה קיבלנו תזכורת לכמה החוק הזה נדרש. אנחנו מודעים למצבם של היוצרים והאמנים ואין ספק ש-50 שנה בחיי אמן ויוצר זה זמן קצר מאוד. תיקון החוק הוא מתבקש, ראוי והוגן ואנחנו חייבים זאת לאמנים וליוצרים”. ראש אשכול דיני קניין רוחני במשרד המשפטים, עו”ד האוורד פולינר, הבהיר כי הממשלה תומכת בהצעה בתנאי שהיא תחול רק על פרסומים שעדיין מוגנים ולא על פרסומים שההגנה עליהם כבר פקעה.
דלית קן-דרור פלקמן מהקליניקה למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה טענה כי הצעת החוק עשויה להזיק למבצעים ולפגוע בתחרות החופשית. לדבריה, לאחר שפגה תקופת ההגנה על תקליטים נכנסות גם חברות אחרות לתחרות ומוציאות הוצאות חדשות, מספר ההשמעות גדל והיוצרים מקבלים יותר תמלוגים. יו”ר עילם, עוד” דן גוטפריד, אמר נגד כי מקורות הפרנסה של האמנים הוותיקים הולכים ומצטמצמים ובאירופה כבר מזמן הרחיבו את ההגנה עליהם.
כאמור, בתום הדיון הוועדה אישרה פה אחד את ההצעה לקריאה ראשונה, וקיבלה את הבקשה לקבוע כי ההצעה תחול על יצירות שתקופת ההגנה עליהם טרם פגה והן עדיין לא הפכו לנחלת הכלל. היו”ר כבל סיכם את הדיון ואמר כי הוא שלם לחלוטין עם ההצעה, שלדבריו “באה לעשות צדק שהוא רק חלק קטן מהצדק שצריך לעשות עם האמנים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *