הללויה לקובי אשרת

הללויה לקובי אשרת
יובל שנים של יצירה. בתמונה: קובי אשרת
צילום: נועם לבקוביץ'

מופע הצדעה מיוחד לרגל 50 שנות יצירה של אחד מבכירי יוצרי התרבות בישראל ייערך בתל אביב

בבית החייל בתל אביב יתקיים ביום שישי (15 ביולי, 2016) מופע הצדעה מיוחד למלחין וליוצר קובי אשרת לרגל יובל שנים של יצירה.

יובל שנים של יצירה. קובי אשרת | צילום: נועם לבקוביץ'
יובל שנים של יצירה. קובי אשרת | צילום: נועם לבקוביץ’

 

מאז שהיה בן 22, לפני כ-50 שנה, אשרת מלחין, מעבד ומנצח.

יצירותיו הפכו לנכס צאן ברזל של התרבות הישראלית וגם הפכו את מבצעי היצירות, לאמנים מצליחים מאוד, במשך שנים רבות.

בין השאר, כתב אשרת לגדולי האמנים ובהם: למלכת הזמר העברי, שושנה דמארי, לחווה אלברשטיין, לריקי גל, לריק לביא, לשלמה ארצי ורבים נוספים.

הוא זה שכתב את “אמת או חובה” לריקי גל, “ולנטינו” ו”דרך ארוכה” לגלי עטרי, “גשם בעיתו” לרותי נבון, “גלגל ענק”, “הללויה” ללהקת “חלב ודבש”, את “שש עשרה מלאו לנער” לגבי שושן ז”ל ואת “ילדונת” לעוזי פוקס ייבדל לחיים ארוכים.

את השיר “קופסת הצבעים” הלחין אשרת במיוחד לטקס קבלת פרס נובל של יצחק רבין ושמעון פרס, כשבמקביל לכל אלה, חיבר פסי-קול לסרטים והצגות תיאטרון.

את דרכו המוזיקלית התחיל אשרת כששירת בלהקה צבאית, ולא הסתפק בכך: הוא הלחין ללהקות צבאיות שונות שירים רבים, ובהם “כנפיים” ללהקת חיל האוויר.

אשרת היה אחראי במשך שנים גם לחינוך המוזיקלי של הילדים שלנו כאשר יצר והשתתף בתוכנית המיתולוגית “ראש כרוב”.

הוא גם חיבר את נעימת הפתיחה לשיר “הצריף של תמרי”, אותו ביצעה ריקי גל, למילותיה של תלמה אליגון. הוא יצר רבים משירי הסדרה “קרוסלה” והלחין שירי ילדים כמו “גלי” שכתב אהוד מנור ז”ל וביצעה גלי עטרי.

את תהילתו הבינלאומית קטף אשרת, חתן פרס אקו”ם ופרס אמ”י למפעל חיים, אשר שימש גם קונסול התרבות של ישראל בלוס אנג’לס, לאחר שהלחין את השיר “הללויה” אשר זכה באירוויזיון 1979.

את השיר אשר ייצג את ישראל בתחרות, באותה שנה, ביצעו גלי עטרי ולהקת “חלב ודבש”. את השיר כתבה שמרית אור והלחין אשרת, ובזכות הניצחון ההיסטורי ההוא, השיר בוצע בעשרות שפות, הוקלט בכ-400 ביצועים שונים ונחשב עד היום לאחד השגרירים המובילים של הזמר הישראלי בעולם.

כל ההרחבה הזאת על אושרת, באה כהקדמה לדבר העיקרי.

ביום שישי הקרוב, כאמור, ייערך מופע ההצדעה לאשרת, שצפוי לחגוג באותו היום את יום הולדתו ה-72.

את האירוע הפיקו יוסי בנדר וסולו יורמן, אשר התחייבו כי חלק מההכנסות של האירוע ייתרמו לקרן לאמנים במצוקה של אמ”י.

“אני שמח מאוד על המופע הזה ומתרגש ומודה לכל האמנים שמגיעים להופיע בו. זה יהיה אירוע מעניין”, אמר אושרת היום (ה’) בשיחה עם “המומלצים”.

על השאלה האם בין שלל השירים הרבים שהוא הלחין, יש כאלו שהוא מחובר אליהם במיוחד, השיב אשרת: “כל שיר קיבל את הטיפול המקסימלי והקהל יקבע מה השיר הכי טוב. חשוב לציין כי זו לא נקודת סיכום, זו תחנה בדרך – יש לי הופעות עם ‘שובבי ציון’ בכל הארץ, בהיכלי תרבות, תקליט חדש בדרך והרבה תוכניות”.

על השאלה האם הוא מתכוון להתחבר גם לדור הילדים, ענה: “יש את ‘ילד פלא’ – הצגת ילדים מוזיקלית חדשה, עם השירים שלי, אליה מגיעים הורים עם הילדים, אבל הזמן עושה את שלו – דור הולך ודור בא. לצעירים יש אמנים שהם אוהבים, כמו כאשר אני הייתי צעיר והיו אמנים שאהבתי. אבל יש מספיק לכולם”.

הללויה לקובי אשרת – יום שישי, 15.7.16 בשעה 14:00, התיאטרון העממי בית החייל, תל אביב. מחיר כרטיס: 250 ש”ח (175 ש”ח לאזרחים וותיקים ומנויי בית ליסין) לרכישה: 03-7255333 lessin.co.il


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *