חוק איה כורם עובר לאישור הכנסת

חוק איה כורם עובר לאישור הכנסת
הגנה אישית. ירדנה ארזי, מירי מסיקה ואיה כורם
צילום: איציק הררי

בדיון שנערך בעניין בוועדת החינוך של הכנסת, נכחו ירדנה ארזי, מירי מסיקה וכורם עצמה

היוצרות והזמרות איה כורם, מירי מסיקה, וירדנה ארזי וכן הראפר רביד פלוטקין (נצ’י נצ’), השתתפו השבוע בדיון מיוחד בכנסת אשר נערך בוועדת החינוך, התרבות והספורט. הצעת החוק הידועה בכינויה “חוק איה כורם” קובעת כי לא תערך התקשרות בלעדית עם אמן לרבות חוזה היקף (התקשרות בלעדית עם אמן הכוללת את מלוא ההיבטים של פעילותו האמנותית) לתקופה בלתי סבירה. לעניין זה, חזקה שתקופת התקשרות עם אומן היא בלתי סבירה אם היא עולה על שבע שנים מיום תחילת ההתקשרות, ובחוזה היקף אם היא עולה על חמש שנים מיום תחילת ההתקשרות, וזאת זולת אם הוכח אחרת. עוד נקבע שאין בחוק כדי למנוע מהצדדים מלהתקשר בחוזה חדש ביניהם בתום תקופת ההתקשרות.

רוני בראון מנכ”ל הליקון אמר בדיון: “אני לא מתנגד לחוק. החוק לא מפריע לי כי מעולם לא החתמתי אמנים על חוזים כאלה. איה נאלצת למצוא אויב דמיוני בשם חברות התקליטים, אבל אנחנו לא האויב. אין לי שום כוונה לפגוע באף אחד”. מירי מסיקה השיבה לו: ” אני חתמתי בתחילה בחברת הד ארצי שלא עשתה למעני כלום והיא הסכימה לשחרר אותי רק ליניב דוידסון. היום אני חתומה אצל רוני בראון והוא טוב, אבל אם יש רק אנס אחד זה לא אומר שלא נחוקק חוקים נגד אנסים”.

עוד סיפרה כי לפני הישיבה התקשרו אליה כל ,האנשים הגדולים בתעשייה” ושכנעו אותה לא לתמוך בהצעת החוק. “אחרי שקיבלתי את כל הטלפונים אמרתי לעצמי שעכשיו אני ממש רוצה לבוא. מה כואב להם? האמן הוא לנצח החלש מבין השניים, וידפקו אותו לנצח”.

הגנה אישית. ירדנה ארזי, מירי מסיקה ואיה כורם |צילום: איציק הררי
הגנה אישית. ירדנה ארזי, מירי מסיקה ואיה כורם |צילום: איציק הררי

הזמרת ירדנה ארזי הוסיפה כי הגיעה לדיון כדי לחזק את כל האמנים שאין להם קול ושמרגישים מנוצלים ומוחלשים. איה כורם אמרה לוועדה: “נמאס לי שקוראים לי שקרנית ואינטרסנטית. כשאני הלכתי לבית משפט וביקשתי לבטל חוזה כי נעשה לי עוול, שלחו אותי הביתה ואף אחד לא העיד לטובתי. אני עומדת על כך שחשוב שבחוק תהיה הגבלה של חמש ושבע שנים”.

יו”ר ועדת החינוך ח”כ יעקב מרגי בירך על אישור הצעת החוק ואמר כי מדובר בהצעת חוק חשובה שתפקידה למנוע מצבים של עבדות מודרנית. “ניסחנו הצעת חוק מאוזנת ואני שמח שחברי הכנסת מכל סיעות הבית תמכו בה”.

על הצעת החוק חתומים הח”כים דב חנין, עפר שלח, זהבה גלאון, שלי יחימוביץ, מיכל רוזין, מרב מיכאלי, סתיו שפיר, איתן כבל, חנין זועבי, אלעזר שטרן, עיסאווי פריג’, תמר זנדברג ואראל מרגלית.

לאחר שהוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית ברוב של שמונה ח”כים, וללא מתנגדים, את הצעת החוק הגנה על זכויות אמנים במוזיקה, ההחלטה תועבר לאישור הכנסת.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *