מוזיקאים יעלו מופע להנצחת הרב קרליבך

מוזיקאים יעלו מופע להנצחת הרב קרליבך
זוכרים ושרים. דביר שפיגל
צילום: יח"צ

מוזיקאים, חסידי הרב שלמה קרליבך זצ”ל מהיישוב ‘מבוא מודיעים’ במועצה האזורית חבל מודיעין, מעלים מופע להנצחת זכרו – ההילולה ה-21. המופע הינו חלק מפעילות שותפת, אותה מנהלת העמותה להנצחת זכרו של הרב שלמה קרליבך, בליווי ותמיכת המועצה האזורית חבל מודיעין והחברה לחינוך ופנאי. המופע יתקיים בהיכל התרבות החדש של חבל מודיעין, באייר-פורט סיטי, ביום רביעי, 28.10.2015.
בין המוזיקאים אשר יופיעו באירוע האחים, יוסף, נחמן וישראל סולומון, אריה נפתלי ולהקת “המעליות”. אגב, נפתלי, המנהל את הלהקה, ליווה בעברו את הרב קרליבך בהופעות. אהרון רזאל ישיר גם הוא וכן יופיע דביר שפיגל, מוזיקאי מהיישוב ‘גמזו’.
הרב קרליבך החליט לעזוב את חסידות הרבי מלובביץ’ ולהמשיך להפיץ את התורה בדרכו שלו, על ידי שירים והרצאות באוניברסיטאות. עיקר המסר בשיריו היה סביב אהבת אדם, הכרת הטוב והאלוהים וכן ריבוי שמחה על ידי שירה ומוזיקה.
בשלב מאוחר יותר, הרב קרליבך הקים ‘בית אהבה ותפילה’ בסן פרנסיסקו. באותה תקופה, במרוצת שנות ה-70, החל הרב לבקר בישראל אחת לכמה חודשים. חסידיו בארץ, אשר היו מתכנסים סביבו בכל פעם שהגיע ארצה, החליטו להתאחד, להקים קהילה ולגור במקום אחד. הם פנו לסוכנות היהודית ובשנת 76 קיבלו היתר להקים גרעין התיישבות של קרליבך ביישוב ‘מבוא מודיעים’ בחבל מודיעין. הם הקימו אגודה שיתופית וקראו לה ‘מאור מודיעים’.

זוכרים ושרים. דביר שפיגל|צילום: יח"צ
זוכרים ושרים. דביר שפיגל|צילום: יח”צ

עם הקמת האגודה השיתופית, חסידי הרב הקימו מדרשה ליהדות, על פי משנתו של הרב קרליבך. הם שרו את שיריו ובעזרת הסוכנות היהודית, הביאו תיירים רבים וקידמו את מורשתו של הרב. במהלך העשור הראשון, המדרשה סיפקה להם את עיקר פרנסתם. בשלב מסוים אף החלו להעביר הדרכות של בני נוער לקראת טקס בר המצווה.
לאחר כעשור, הקהילה השיתופית ‘מאור מודיעים’ הפסיקה להיות מושב שיתופי וכל אחד נדרש לפרנסתו. בשלב זה, פרויקט ההנצחה החל דועך, אך הרב אברהם אריה טרוגמן שמר על הגחלת, המשיך לקבל קבוצות תיירים ולהפיץ את משנתו של הרב קרליבך בפני סטודנטים באוניברסיטאות.
בשנת 1994 הרב שלמה קרליבך נפטר מהתקף לב. לאחר מותו, חסידיו הקימו את העמותה להנצחת זכרו בירושלים. לפני כשלוש שנים העתיקה העמותה את מקום מושבה ל-‘מבוא מודיעים’.
בימים אלו העמותה פועלת לפתוח ב-‘מבוא מודיעים’ מרכז מורשת של הרב, בו הציבור הרחב יוכל ללמוד על חייו ויצירותיו. במקום מתוכנן לקום גם מרכז אמנויות הבמה ומרכז פדגוגי-חינוכי, בו מורים יוכלו להגיע וללמוד את שיטות הלימוד של הרב קרליבך. “התכנית נמצאת כבר על השולחן ואני מאמינה כי המרכז יבשיל לכדי מציאות בעוד כמה שנים” אומרת נחמה סילבר. “ראש המועצה, שמעון סוסן, מסייע רבות לקידום הפרויקט. בין השאר, הוא העביר תקציב לטובת שכירת שירותיו של מומחה להקמת מרכז מורשת. זה האחרון הגיש כבר תכנית מפורטת, הכוללת את הפיתוח הרעיוני ומה יכלול המרכז”. עוד מוסיפה סילבר “ראש המועצה סייע לנו גם רבות אל מול משרד התיירות, אשר הקצה לטובת הקמת המרכז תקציב לבחינת התכנותו הכלכלית”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *