עכו תארח לראשונה את תחרות הנבל

עכו תארח לראשונה את תחרות הנבל
ושוב עולה המנגינה. נבל
צילום: pixabay.com

התחרות נוסדה ב-1959 ע”י אהרון צבי פרופס וראש עיריית ירושלים

תחרות הנבל הבינלאומית ה-19 בישראל, תתקיים לראשונה, באולמות האבירים המרהיבים בעכו העתיקה. התחרות נוסדה ב-1959 ע”י אהרון צבי פרופס וראש עיריית ירושלים דאז טדי קולק. כשנוסדה, היתה ראשונה מסוגה בעולם. בעקבותיה נוסדו תחרויות נוספות, אך עדיין היא מחזיקה ב”כתר ” התחרות החשובה בעולם לנבל. התחרות מתקיימת אחת לשלוש שנים. נשיא הכבוד של התחרות הוא המנצח של התזמורת הפילהרמונית בישראל – זובין מהטה.
לתחרות יגיעו השנה מתחרים ושופטים מכל קצוות תבל: ארה”ב, איטליה, בלגיה , צרפת, הולנד, סין, יפן, טיאוון, רומניה, רוסיה, סלובניה,ליטא, הונגריה וכמובן מישראל.
ראש חבר השופטים היא פרופ’ סוזן מקדונלד מארה”ב. מקדולנד היא אחת הנבלאיות ומורות הנבל המובילות והמשפיעות ביותר. היא שימשה כמנהלת האמנותית של תחרות הנבל הבינלאומית של ארה”ב ונשיאת הכבוד של ארגון הנבלאים העולמי.

ושוב עולה המנגינה. נבל|צילום: pixabay.com
ושוב עולה המנגינה. נבל|צילום: pixabay.com

המתחרים נבחרו על ידי ועדת סריקה שכללה את: המלחין חיים פרמונט, יוליה רובינסקי- הנבלאית הראשית של התזמורת הפילהרמונית, גתית בועזסון – נבלאית ומורה באקדמיה למוסיקה בירושלים. השנה, מנהלת אמנותית חדשה לתחרות – פלורנס סיטרוק. סיטרוק, נחשבת כאחת הנבלאיות הטובות בעולם , ומופיעה בקונצרטים ברחבי העולם.
26 מתחרים מרחבי העולם, מתחת לגיל 35, התקבלו השנה לתחרות בעכו. משך התחרות הוא כשבועיים, והיא נערכת ב-4 שלבים. מתוך 26 המתחרים, 12 מתחרים יעלו לשלב השני, 6 יעלו לחצי הגמר ו-3 יעלו לגמר.
התחרות תיפתח ב-23 בנובמבר 2015 באודיטוריום עכו, בהשתתפות אנאיס גודמאר מצרפת, הזוכה בפרס הראשון בתחרות האחרונה (2012), אשר תבצע בכורה עולמית של היצירה ‘על התהום’ מאת שארפי.
בחלקו השני של הערב תופיע גודמאר יחד עם ינון מועלם, אמן כלי ההקשה, ואנסמבל ראסט מוסיקה אתנית רב תחומית.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *