חוזרים למקור: פסטיבל הפיוט השמיני

חוזרים למקור: פסטיבל הפיוט השמיני
גיטרה ונשמה. ברי סחרוב
צילום: רועי ברקוביץ

פסטיבל הפיוט השמיני יתקיים השנה בבית אבי חי שבירושלים בין התאריכים 17 – 21 בספטמבר (ד’- ח’ בתשרי), כאשר כל האירועים והמופעים הינם הפקות מקור שנוצרו במיוחד עבור הפסטיבל .
הפסטיבל, שזכה לאורך שנות קיומו להצלחה רבה, שם לו למטרה לחשוף את הפנים השונות של הפיוט והמוסיקה היהודית – מסורתית לקהל הרחב ובתוך כך לעודד עיבודים עכשוויים המזמינים גם את הקהל הצעיר להכיר את העולם הרב גוני של שירת התפילה והפיוט.
בפסטיבל השנה יתקיימו מופעים ואירועי מקור מגוונים ויוצאי דופן באיכותם שיביאו ויחשפו חיבורים חדשים ומקוריים בין אומנים ויוצרים שונים לבין פייטנים וחזנים.
מופע הפתיחה של הפסטיבל (יום חמישי, 17.9) נקרא “דופקים על שערי שמיים” שבו הפייטן חיים לוק, מגדולי הפייטנים בדורינו יארח את ברי סחרוף למופע של שירת נשמה פותחת שערים וחודרת הגדרות. במופע יבוצעו שירים מקוריים וביצועים אישיים לפיוטים ולתפילות.

גיטרה ונשמה. ברי סחרוב|צילום: רועי ברקוביץ
גיטרה ונשמה. ברי סחרוב|צילום: רועי ברקוביץ

ביום השני של הפסטיבל (יום שישי, 18.9) יתקיים אירוע רב תחומי סביב קבלת השבת הראשונה של השנה. במסגרתו יתקיימו מספר סדנאות וקבוצות שיח שיעסקו בשבת הישראלית.
ערבו השלישי של הפסטיבל יוקדש ליצירה אלטרנטיבית בתחום הפיוט ובמסגרתו (מוצ”ש, 19.9) יתקיים המופע ‘אפתח לשון פה’ – קול, שפה, שירה ומוזיקה יהודית מקודשת המתפרקים לגורמים ומתחברים מחדש. ויקטוריה חנה ונעם ענבר, שניים מהיוצרים המקוריים והנועזים ביותר בארץ ובנוף המוזיקה היהודית בכלל, יחברו לתמיר מוסקט (בלקן ביט בוקס), למופע חדשני הפוגש את השפה העברית, הפיוט, התפילה והקול ממקום ראשוני, נועז, עתיק ועכשווי.
את היום הרביעי לפסטיבל (יום ראשון 20.9) תפתח סדנה בעקבות שירת נשים עתיקה. סדנה משותפת לשלוש נשים, זמרות-חוקרות ויוצרות עכשוויות, המחדשות מסורות עתיקות ונכחדות של שירת נשים יהודית. בהשתתפות: נטע אלקיים (ישראל-מרוקו), תאיר חיים – A-WA(ישראל-תימן) ומילנה קרטובסקי (פולין-צרפת-אלג’יר).
לאחר הסדנה תתקיים הקרנת בכורה של הסרט “השמיעיני את קולך” של מילי בן חייל. הסרט מביא שיחה מרתקת עם ארבע יוצרות – ויקטוריה חנה, מורין נהדר, לאה אברהם ועלמה זוהר – שמדברות ומפרשות טקסטים הנחשבים ל”קדושים”, כאלו שבמשך שנים נשים לא העזו להתקרב אליהם, וכעת הן נותנות להם פרשנויות אישיות ולעתים אף מהפכניות.
את הערב הרביעי של הפסטיבל יחתמו הבורוכובים וריף כהן במופע “פנטזיה לשירת הקודש הבוכרית”. שלושת המוזיקאים לבית בורוכוב הם צאצאים למשפחה בוכרית מהעיר באלך. השלישייה המוזיקלית הרב-דורית מעלה מופע חדש בהשתתפות ריף כהן והרכב יוצא דופן של נגנים וזמרים שיביאו פרשנות מתקדמת, יצירתית וקצבית למסורות שירת הקודש של יהודי בוכרה, לשירת השמחות ולשירת הנשים של חצר המלוכה העתיקה.
המופע החותם של פסטיבל הפיוט (יום שני, ה 21/9) נקרא “מרחוב האגס 1 לשיר חדש”. הוא יתקיים בכיכר ספרא ויזמין את הקהל הרחב למופע – תפילה המוני ערב לפני תחילת יום כיפור. מדובר במופע מקורי של אהוד בנאי שהופק במיוחד לפסטיבל ושבמהלכו יוצא בנאי מרחוב האגס 1 שבנחלאות למסע שהוא גם סיפור חייו. במופע הוא יקבץ שירי תפילה אישיים לצד פיוטים וניגונים ספרדיים -פרסיים, אשכנזיים-חסידיים ותימניים. יתארחו במופע: מורין נהדר, שחר עמרם ולירון עמרם.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *