כולם מדברים על יונה וולך

כולם מדברים על יונה וולך

במלאות יובל לספר הביכורים של יונה וולך יתאספו יחד יוצרים ומשוררים לערב של ‘צוותרבות’ המצדיע למשוררת

50 שנה חלפו מאז השיקה יונה וולך את ספר הביכורים שלה, אבל עבור רוב האנשים היא זכורה כצעירה לנצח. דמותה של וולך כובשת והולכת בשנים האחרונות את המסך ואת ערבי התרבות ונדמה שהקסם שלה רק הולך ומשתבח ככל שהשנים אורכות.

רק משתבחת עם השנים החולפות | צילום מרים שרון יח"צ סלילים
רק משתבחת עם השנים החולפות | צילום מרים שרון יח”צ סלילים

במלאות יובל להוצאת ‘דברים’ ספר הביכורים של יונה וולך אך טבעי הוא שמיטב המשוררים ואנשי השירה יתקבצו יחד כדי להשמיע את קולה שחי יותר מתמיד. הערב שהופק במסגרת הסדרה “צוותרבות” צוותא ויהווה במה מוזיקלית שתוקדש לשירי הספר, להשפעתו על עולם השירה הישראלי של שנות השישים. אבל בעיקר לקול פמיניסטי, נועז ובוטה שהשפעתו על הכתיבה העכשווית גדולה מתמיד.

דברים הוא כותר ספר שיריה של המשוררת יונה וולך, אשר ראה אור בהוצאת “עכשו” בשנת 1966. “דברים” היה אחד מהסמנים של עידן יצירה חדש בשירה העברית במדינת ישראל; עידן אשר מקורותיו נשאבו, הן מהמורשת היהודית לדורותיה ומאירועי הקמת המדינה וכינונה של החברה הישראלית לאחריה, והן מרוח הספרות, ההגות והמוזיקה החדשה שנוצרה מאז שנות השישים במערב.

בערב יוענק כבוד לשירים שהולחנו מתוך ‘דברים’ וכיצד תרמו הלחנים הפופולריים להעצמת מקומה של יונה וולך בשירה הישראלית, כמו גם לשימורה בתודעה הציבורית כפורצת דרך. את הערב תנחה אסי לוי וישתתפו בו בין היתר רוני סומק, נעמי לבוב, דורית זילברמן, מיכל דורון, רונה קינן, ערן צור, אילן וירצברג, שילה פרבר ועוד

המושררת והחוקרת ד”ר שירה סתיו מציינת בראיון שהעניקה לעמיחי חסון מונה שלוש סיבות עיקריות לעיסוק החוזר בדמותה של וולך: “הסיבה הראשונה היא שמדובר ביוצרת חד פעמית שפרצה דרך ליוצרים שבאו אחריה. היא מדגימה בשירה שלה חופש פעולה ואי ציות לשום גבול מקובל – לא לשוני, לא ציורי, לא תוכני ולא רעיוני. וולך גם מקורית מאוד, וכשקוראים אותה, יש תחושה שהיא לא למדה מאיש כיצד לכתוב; היא מבטאת ניסיון של אמנית שחוקרת את כל טווח האפשרויות שעומדות מולה, ואז מגדילה אותו, כמו בוראת יש מאין.

הזמנה לערב כפי שפורסמה | עיצוב יח"צ
הזמנה לערב כפי שפורסמה | עיצוב יח”צ

“הסיבה השנייה היא הפרסונה הציבורית שלה והמיתוס שצמח סביב דמותה. כמו שהשירה שלה מגלמת חופש, כך גם הדמות שלה, שצמחה בתוך ישראל קטנה ושמרנית מאוד ובתוך מקום כפרי וקרתני כמו כפר אונו בשנות ה-50, אבל וולך לא הניחה לזה להגביל את דרך החיים שלה. העניין יוצר היקסמות מתמדת בתוך החברה הישראלית, שהיא חברה שמאוד מדגישה משמעת וציות לתכתיבי המדינה -שירות בצבא, הקמת משפחה – כך שהחופש שוולך נטלה לעצמה תמיד יקסום ויבלוט בחברה כזאת.

“הסיבה השלישית קשורה בשתי הראשונות, והיא שהרבה יוצרים שפועלים היום ‘גדלו’ על יונה וולך – אם על השירה שלה ואם על המיתוס שנקשר בדמותה, או על שניהם. משהו בתעוזה ובחומרים שלה מדבר מאוד אל גיל הנעורים, וזו תקופה שבה דברים נחרטים בך לשארית חייך והופכים לחלק מן הזהות שלך”.

במהלך הערב יוקרנו קטעים מתוך הסרט “שבעת הסלילים של יונה וולך” שבעת הסלילים של יונה וולך”, אוטוביוגרפיה תיעודית, ישראל 2012, הבחירה הרשמית, פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ירושלים, 2012.

הסרט הוא מסע קולנועי אל עולמה של יונה וולך. יותר מ-25 שנה לאחר מותה, מתגלים שבעה סלילי הקלטה מהראיון שהעניקה וולך לעורכת הלית ישורון לפני מותה. בראיון, מתוודה וולך על המסע שעברה בחייה הקצרים: על המשיכה לשיגעון, הנסיונות בסמים, המפגש שלה עם אלוהים ועל הסכנות שבכתיבה. הסרט שוזר את עדותה של יונה וולך על חייה בראיונות עם הלית ישורון, מאיר ויזלטיר ודמויות מרכזיות בחייה, בקטעי ארכיון, בשירים שלה, ובקטעי אנימציה שמתחקים אחר הדימויים, החזיונות והמחשבות של וולך. הפרק השני בסדרת “העברים” הוא מפגש מסעיר ומטלטל עם אמנית יוצאת דופן, שחידתה לא נפתרה עד היום

הערב מופק בתמיכת מנהל התרבות, מדור ספרות במשרד התרבות והספורט.

לאתר האירוע


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *