כתבי ניוטון יוכרו כ”מורשת רוחנית עולמית”

כתבי ניוטון יוכרו כ”מורשת רוחנית עולמית”
אמונה ומדע. כתב יד של ניוטון
צילום: באדיבות הספרייה הלאומית

ד”ר מילכה לוי: “בניגוד לתפיסה המקובלת בימינו על פיה המדע והאמונה נפרדים זה מזה, ניוטון האמין כי השניים שזורים זה בזה”

אונסק”ו החליטה להכיר בכתבי יד מקוריים הנמצאים בישראל ולכלול אותם ברשימה המכובדת של האירגון הנקראת “מורשת רוחנית עולמית”. מדובר בכתבים התאולוגיים של אייזיק ניוטון הנמצאים בספרייה הלאומית ומהווים תיעוד בלעדי ומקורי לתפיסה של ניוטון שסבר כי המדע והאמונה שזורים זה בזה. תפיסה זו הביאה את ניוטון, שהיה פיזיקאי ותאולוג, לחקור כתבי קודש יהודים ונוצרים ולנסות לנבא אירועים עתידיים בכלים מדעיים.
מדי שנתיים בוחר הארגון ספרים, כתבי יד ויצירות אומנות, מתוך רשימה של פריטים המוצעים על ידי מדינות שונות מרחבי העולם, שתרומתם לתרבות ולמורשת העולמית חשובה במיוחד. בעבר הכריזה אונסק”ו על אוצרות רוח נוספים כ”מורשת עולמית” ובהם: יצירות מוסיקאליות של יוהאן סבסטיאן באך, ארכיוניהם של וינסטון צ’רצ’יל ולואי פסטר, כתבי יד עתיקים שנמצאו בהודו וסין ועוד. גם כתר ארם צובה, הנמצא בישראל, זכה בעבר להיכלל ברשימה מכובדת זו.

אמונה ומדע. כתב יד של ניוטון|צילום: באדיבות הספרייה הלאומית
אמונה ומדע. כתב יד של ניוטון|צילום: באדיבות הספרייה הלאומית

אוסף כתביו של ניוטון המצוי בספרייה נרכש על ידי המזרחן אברהם שלום יהודה בעקבות במכירה פומבית שנערכה בלונדון בשנת 1936. בסוף ימיו בחר יהודה לתרום את אוספיו לספרייה הלאומית, ואלו הגיעו אליה בסוף שנות השישים. בניגוד למה שניתן היה לצפות, כתביו של ניוטון אינם עוסקים במדעי הטבע והם מתמקדים דווקא בתחום התיאולוגיה, ובעיקר בפרשנות כתבי הקודש, בתולדות התרבויות העתיקות, במבנה המשכן ובית המקדש, בחישובי קיצין, ובהיסטוריה. מעט מהן עוסקות באלכימיה, תחום שגם בו היה לניוטון בו עניין רב.
לדברי אוצרת אוסף מדעי הרוח בספרייה הלאומית ד”ר מילכה לוי – רובין, הכתבים התיאולוגיים של ניוטון מלמדים על צדדים חדשים ובלתי מוכרים בעבודתו ובאישיותו של חוקר דגול זה. “בניגוד לתפיסה המקובלת בימינו על פיה המדע והאמונה נפרדים זה מזה, ניוטון האמין כי השניים שזורים זה בזה וכי אלוהים הוא מחברם של שני ספרים: ספר המדע וכתבי הקודש. שני הספרים הללו הם לתפיסתו המפתח להבנת העולם הגשמי מחד, ולהבנת מהלך ההיסטוריה כפי שהיא מוכתבת ע”י האל – מראשיתה ועד קיצה – מאידך. הפיזיקאי והתיאולוג התקיימו בתוכו בהרמוניה וזה לצד זה”, מסבירה ד”ר לוי – רובין ומוסיפה “אמונה עמוקה זו היא שהביאה את ניוטון להתמסר לפיענוח מעמיק ויסודי של כתבי הקודש ומקורות יהודיים ונוצריים רבים ומגוונים וזאת בניסיון לחשוף את צופניהם ולהגיע לחקר האמת ההיסטורית ולנבא את האירועים העתידים להתרחש באחרית הימים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *