לחצות נהר פעמיים ולהתאהב בכל פעם מחדש

לחצות נהר פעמיים ולהתאהב בכל פעם מחדש

הסופר יואב אבני רוצה שנתאהב במפלצת שבאגם וגם בזו שאצלנו בתוך הראש. בשביל זה הוא גורם לנו להרגיש קודם כל כלפיה חמלה, להכיר אותה מקרוב. הוא גורם לנו להתאהב בה גם באמצעות הדמויות שנאחזות בה באופן נואש כשהחיים שלהם עומדים לטבוע.

רוב הסופרים נוטים לשקר כשהם מציינים בתחילת הספר כי כל קשר בין עלילת הספר לבין אירועים שהתרחשו במציאות הוא מקרי לחלוטין. אצל יואב אבני הפסקה הזו ללא ספק היא אמת צרופה. הדמיון המפותח של אבני הוא אחד הכלים החזקים ביותר שלו כסופר כשהוא מפליא לעשות בו שימוש תוך כדי תיאור אמיתי לחלוטין של יתר הפרטים.

עלילת הספר מתרחשת בנהר הירקון העולה על גדותיו בחורף קודר וסוער. וגיבור הספר הוא במשרד איתמר המנהל חקירות קטן ברחוב אבן גבירול, פליט הייטק וחותר קיאק לשעבר. איתמר גב לַחיים על כל מה שכרוך בהם. הוא מרגיש מוצף, טובע בבעיות היומיום, וכל מה שהוא רוצה זה שקט, רצוי מהסוג היבש והחמים והבודד, רק הוא ודגת הזהב שלו, גולדי הון. איתמר מבקש נואשות להאמין שמה שרואים זה מה שיש, ומעולם לא העז להציץ מתחת לפני השטח, כי שם ממתינות צרות של אחרים.

אבל אז נכנסת בחורה לחייו. לרוע המזל היא מלוּוה בעבריין גדול מידות, מהיר חימה וחולה שליטה, המחפש את מעבידו של איתמר, שנעלם כאילו בלעה אותו האדמה. או הנהר. איתמר נזרק למימיה של תעלומה, בה גועשים פנסיונר סקוטי, תצלום מטושטש של הירקון, קריפטוזואולוגיה, הרבה יותר מדי כפתורים, ברנשים וחתיכות.

1-79020864df
במרכז התעלומה נמצאת מפלצת המתגלה בירקון. אבני רוצה שנתאהב במפלצת שבאגם וגם בזו שאצלנו בתוך הראש. בשביל זה הוא גורם לנו להרגיש קודם כל כלפיה חמלה, להכיר אותה מקרוב. הוא גורם לנו להתאהב בה גם באמצעות הדמויות שנאחזות בה באופן נואש כשהחיים שלהם עומדים לטבוע. המפלצת אכזרית, כותשת ורוצחת פוטנציאלית. אבל במהלך הקריאה אנחנו מבקשים עמוק בתוך הלב שתשאר לנצח.

לא רק במפלצת אנחנו מתאהבים, בהפוך על הפוך גורם לנו אבני לאהוב ולהתרגש מכל הדמויות שהוא טווה. בבחורה עילגת שרחובות לוינסקי הם ערש ילדותה, באיתמר שנדמה שיש בו אוטיזם חברתי כלשהו, בתייר הפנסיונר המוכן לחתוך את אצבעותיו כדי להאכיל את המפלצת, ובשם טוב איש העולם התחתון והאכזרי. אנחנו מפתחים רגש כלפי כולם ורק בסוף עלילת הספר שואלים איך זה קרה לנו.

“לחצות נהר פעמיים” מאת זוכה פרס גפן, יואב אבני, הוא רומן בלשי מסוג שעוד לא קראתם. חכם ומתוחכם, קצבי ומותח, עולה על גדותיו מרוב הומור ושופע שנינה ואהבת אדם. בספרו החמישי מציע אבני, בסגנונו מלא הברק, גרסה מקומית לאחד המיתוסים הרודפים את הדמיון האנושי זה עידנים, שהיא גם שיר הלל אורבני לירקון ולכל מה שבו.

יואב אבני הוא סופר ומתרגם. נולד ב-1969 בישראל. ספריו עד היום: קובץ הסיפורים הקצרים “איזה מטומטמים האמריקאים” (תמוז, 1995), הרומן רב המכר “שלושה דברים לאי בודד” (כנרת, זמורה-ביתן, 2006), זוכה פרס גפן בקטגוריית ספר המקור הטוב ביותר לשנת 2010 – הרומן “החמישית של צ’ונג לוי” (כנרת, זמורה-ביתן, 2009), והרומן “הרצל אמר” (כנרת, זמורה-ביתן, 2011) שזכה בפרס גפן בקטגוריית ספר המקור הטוב ביותר לשנת 2012.

לחצות נהר פעמים מאת יואב אבני
בהוצאת כנרת זמורה- ביתן, דביר עורכת : נועה מנהיים


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *