“נשמח להדפיס הרבה ובזול”

“נשמח להדפיס הרבה ובזול”
עם הספר והשינויים. ספרים
צילום: pixabay.com

יו”ר ארגון אומנויות הדפוס יהודה אלחדיף מברך על הביטול הצפוי של חוק הסופרים

על רקע הביקורת לה זכתה מירי גב, שרת התרבות, בעקבות הודעתה על הכוונה לבטל את חוק הספרים, יהודה אלחדיף, יו”ר ארגון אומנויות הדפוס בהתאחדות המלאכה והתעשייה, הביע תמיכה ושמחה על הכוונה לבטל את החוק. לדבריו החוק מנע הדפסה המונית של ספרים ומכירתם בזול לקוראים.

לדברי אלחדיף בתי הדפוס יצאו נחרצות כנגד החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל התשע”ג – 2013, וטענו כי הוא גורם נזק עצום לענף ופוגע בפרנסתם של רבבות בעלי עסקים קטנים ועובדיהם.
“מאז נכנס החוק לתוקפו, לפני למעלה משנה, הוא הספיק לגרום לפגיעה קשה בהכנסותיהם של בתי דפוס, כריכיות, יצרני פלטות לדפוס, לימינציה ועוד. בתי עסק נסגרו ועובדים פוטרו בגלל ירידה חדה בהזמנות, במחזורים וברווחיות.

עם הספר והשינויים. ספרים|צילום: pixabay.com
עם הספר והשינויים. ספרים|צילום: pixabay.com

החוק הביא לכך שההוצאות לאור הגדולות אינן מדפיסות עוד מהדורות בכמויות גדולות של כמה אלפים, ומסתפקות בהדפסות בכמויות קטנות בכל פעם. עבור בתי הדפוס העובדים בשיטת האופסט (להבדיל מדפוס דיגיטלי), הערוכים לעבוד בכמויות גדולות, על מכונות יקרות ובמשמרות, מדובר בחוסר כדאיות כלכלי מוחלט”.

יו”ר ארגון אומנויות הדפוס מציין כי אין ספק כי חוק הסופרים העשיר את קופותיהם של הוצאות הספרים הגדולות וזכה לתמיכתם של המו”לים, אך נשאלת השאלה האם הוא היטיב עם הציבור ובעלי העסקים הקטנים ומה היתה השפעתו על התחרות בשוק, שנשלט ע”י דואופול שנהנה ממירב ההכנסות ובולע את בתי העסק הקטנים סביבו.

אלחדיף הוסיף וציין: “הדפסת ספרים היתה במשך עשרות שנים ענף עיקרי ומרכזי בפרנסתם של בתי הדפוס הקטנים והבינוניים. חוק הספרים, מאיים לגדוע ענף זה ולהמית כליה על מאות בתי עסק מפוארים שמפרנסים רבבות עובדים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *