צרפת: שוויון, חירות ושנאת יהודים

צרפת: שוויון, חירות ושנאת יהודים
תמרור אזהרה. באין לי מולדת
צילום: יח"צ

“באין לי מולדת” הוא רומן חדש וחשוב מאין כמותו שנכתב בסערה של עצב וזעם על רקע האנטישמיות הגואה בצרפת. הפגנה אלימה בפריז בזמן מבצע ״צוק איתן״ היא שהובילה את הסופרת היהודייה אלייט אבקסיס לכתוב את הרומן שמתאר מורה יהודייה המבוהלת מגל האנטישמיות בצרפת, ומהרהרת בעליה. הספר מעורר הדים בצרפת, וזכה להצלחה בחנויות מיומו הראשון. בתוך שבועיים בלבד הפך לרב מכר, ומיד עם צאתו לא איחרו להגיע תגובות וביקורות רבות ומגונות בכל אמצעי המדיה, גם ממבקרים וגם מקוראים, כשאף אחד לא נשאר אדיש לחוזקו של הספר ולרגשות שהוא מעורר. ברשת החברתית זכה לאלפי תגובות ושיתופים. ואלרי טרירוויילר, בת זוגו לשעבר של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמרה: “הספר מתאר את כאבה של הסופרת, אך לא רק שלה. זהו קולה של קהילה שלמה שמהדהד, והגיע הזמן שנקשיב לו”.
אלייט אבקסיס נולדה בשטרסבורג בשנת 1969 למשפחה יהודית ממוצא מרוקאי. בצעירותה למדה פילוסופיה בפריז במוסד היוקרתי “אקול נורמל סופרייר” ושימשה כמה שנים כמרצה באוניברסיטה של קאן. ספרה La répudiée (“המגורשת”) זכה בפרס הספרותיPrix des écrivains croyants והיה בין המועמדים הסופיים לפרס הרומן של האקדמיה הצרפתית. כחלק מהתחקיר שעשתה לקראת כתיבתו חיה אבקסיס בשכונת מאה שערים בירושלים. הספר אף עובד לסרט בשם “קדוש” (1999) בידי הבמאי עמוס גיתאי. ספר נוסף של אבקסיס שעובד לסרט הוא Un heureux événement (“אירוע משמח”), של הבמאי הצרפתי רמי בזנסון. ספריה תורגמו לשמונה-עשרה שפות.
הנה טעימה קטנה מתוך הספר: “עד לפני כמה שנים יצאתי לרחוב כשמגן דוד תלוי על צווארי. הייתי גאה בשמי, אסתר וידל, ולא הנמכתי את הקול כשאמרתי אותו בסניף בדואר. לא היינו בסכנה בעיר. לא תקפו אותנו ביציאה מבית הספר, מבית הכנסת או מהבית. לקרוא למישהו ‘יהודי מלוכלך’ היה איסור חברתי. לא העליתי על דעתי שייתכנו בפריז מהומות נגד יהודים שבהן יונפו סכינים, מחבטי בייסבול ומוטות ברזל. אם לומר את האמת, לא האמנתי שיבוא יום ואשמע בהפגנות צעקות ‘מוות ליהודים’.”
* באין לי מולדת, אלייט אבקסיס, פן הוצאה לאור, תרגם מצרפתית: אילן פן, 367 עמ׳, 74 ש״ח

תמרור אזהרה. באין לי מולדת|צילום: יח"צ
תמרור אזהרה. באין לי מולדת|צילום: יח”צ


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *