זה כל הקסם

זה כל הקסם
הסופרת יעל טבת קלגסבלד

יעל טבת קלגסבלד מצליחה לעשות לגיבורים הספרותיים שלה מה שהרבה סופרים היו חולמים עליו. היא מעוררת את הדמויות שלה לתחייה באופן כל כך ממשי עד שחוויית הקריאה הופכת להיות כמעט ויזואלית. ‘שוליית הקוסם’ הוא ספר שמעניק קודם כל חווית קריאה מענגת, כזו שהופכת את העיסוק בקריאה לבילוי של ממש

לחופשת הלידה שלי הכנתי מראש ערימה נכבדת של ספרים שתמיד נשבעתי לעצמי שיום אחד אספיק לקרוא אותם, בין הספרים הנכבדים הוספתי ממתק ורוד בשם שולייית הקוסם שזכרתי שאהבתי אותו מאד ושרצוי לחזור אליו. מהר מאוד התברר שחופשת לידה זה לא בדיוק ערסל עם שיק מנגו בקריביים, אלא עבודה קשה מאוד.

אל המדף חזרו בזה אחר זה ספרי פילוסופיה, אמונה, פסיכולוגיה או פרוזה הלוקה בדיכאון.

הספר היחיד שנותר ראוי היה לבסוף ‘שוליית הקוסם’ זאת בשל היותו היחיד מבין הערימה שגרם לי לחשוב שאני באמת מבלה בזמן הקריאה.

אבל אל תתנו לעטיפה הוורודה להטעות אתכם, לא מדובר בספר נשי, ההיפך מכך.

זהו רומן קצבי וסוחף המביא לפרטי פרטים מדויקים את עולמם העשיר של עורכי הדין המצליחים.

נדב הגואל הוא גבר מלא קסם השובה אתם לבם של נשים וגברים כאחד. הוא יפה תואר, שותף בכיר במשרד עורכי דין משגשג ואופנוען נלהב.

ברגישות ובדייקנות מתארת יעל טבת קלגסבלד את הגלריה האנושית המככבת בין דפיו של הרומן הקצבי והסוחף הזה: הנשים בחייו של נדב – יסמין, אשתו הרקדנית המהוללת, שירי אבנון, אהבת נעוריו הנצחית; וכמובן עורכי הדין- הרצל רבאל, השותף הערמומי, גיא פילוסוף, חברו השאפתן, יערה אשד, עורכת הדין היפה והעצמאית ששמה הולך לפניה, כשברקע מרחפת כל העת דמותו הסמכותית והנערצת של ראש המשרד דן אבני, ה”קוסם” שלעולם אינו נכשל.

התיאורים בספר בנויים לפרטי פרטים ומלווים בניואנסים רבים שרק מי שמיטיב להכיר לפני ולפנים את עולמם המורכב של עורכי הדין יכול להיות בקיא בהם.

טבת קלגסבלד, היא בתו של הסופר שבתי טבת, חתן פרס ישראל, נשואה לעורך הדין אביגדור קלגסבלד. ועל אף כי היא טורחת לציין בתחילה כי כל קשר בין עלילת הספר לבין אירועים שהתרחשו במציאות, כמו גם בין הדמויות הנזכרות בו לבין דמויות או שמות של אנשים מתים או חיים – הוא מקרי לחלוטין. אנחנו יכולים לשער כי הניואנסים הדקים שהיא מצליחה להביא נובעים מהיכרות מעמיקה עם המציאות. התפלאתי לגלות כי בשנת הוצאתו לאור של הספר, סירבה הסופרת לערוך מסע יחסי ציבור או להתראיין בנושא, מה שלמרבה ההפתעה לא מנע מהספר להצליח מאוד.

בשורה בתחתונה, מצאתי את עצמי בסיום כל דף משתוקקת לקרוא את הדף הבא, העלילה סוחפת, הדמויות מרתקות ועגולות וההרגשה היא שעוד רגע הן קמות לתחייה באולם הקולנוע וכל מה שצריך הן רק משקפי תלת מיימד שיאפשרו למשש ולחוש אותן עוד יותר מקרוב.

יעל טבת קלגסבלד היתה כתבת ועורכת לענייני אופנה בעיתון “הארץ” ובעלת טור אישי במוסף “סגנון” של מעריב, כתבה פזמונים רבים, בהם הלהיטים: “בתוך”, “בגידה” ו”שבועה”. היא כתבה לריטה, גלי עטרי, הראל סקעת ועוד. ‘שוליית הקוסם’ הוא ספרה הראשון לאחריו כתבה את ‘נמר מעופף’

'שוליית הקוסם' מונח על שולחני | צילום: דינה אברמסון
‘שוליית הקוסם’ מונח על שולחני | צילום: דינה אברמסון

‘שוליית הקוסם’, מאת יעל טבת קלגסבלד, בהוצאת כנרת זמורה ביתן.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *