החיים זה לא סרט

החיים זה לא סרט
זה שיר פרידה. אלן ריקמן ב"עין בשמים"
צילום: יח"צ

“עין בשמים” הוא סרט נפלא ומורכב, שהלבטים שהוא מכיל מוכרים מאוד לציבור בישראל

יש שתי סיבות טובות מדוע אתם חייבים לראות את הסרט “עין בשמים” (“EYE IN THE SKY”) שהחודש הגיע לקולנוע.

הסיבה הראשונה היא אלן ריקמן, השחקן הבריטי הנפלא ששיחק אינספור פעמים את הרע האולטימטיבי, כמו למשל ב”מת לחיות” ושהלך לעולמו בינואר 2016.

בסרט “עין בשמים” שצולם בשנה שעברה, הוא מגלם תפקיד קטן ומקסים של קצין בכיר וטוב-לב בצבא הבריטי.

זה שיר פרידה. אלן ריקמן ב"עין בשמים" | צילום: יח"צ
זה שיר פרידה. אלן ריקמן ב”עין בשמים” | צילום: יח”צ

הסיבה השנייה והחשובה יותר – היא שמדובר בסרט שמבהיר פעם נוספת כי המלחמה בטרור מחייבת את המערב בהחלטות מוסריות לא פשוטות, כולל לעיתים גם פגיעה בחפים מפשע, כדי למנוע מוות של חפים מפשע רבים יותר.

גיבורת הסרט היא קתרין פאוול (הלן מירן הנפלאה), המגלמת תפקיד של קצינה בריטית בכירה, שמבונקר מאובטח באנגליה, היא מפקדת על אנשי צבא הנמצאים בארה”ב, ומפעילים מטוסים זעירים ללא טייס מעל שמי אפריקה והמזרח התיכון. זה אולי נשמע מסובך, אבל המלחמה בטרור מחייבת שיתוף פעולה בין צבאות וגופים שלהם אינטרסים שונים ולעיתים גם מנוגדים.

עלילת הסרט עוסקת במבצע שבו מזהים מספר מחבלים בכירים בקניה, הנמצאים בדרכם לבצע פיגוע.

הבעיה היא שכוחות הקומנדו של קניה אינם יכולים להיכנס למתחם המבוצר, מבלי לגרום לנפגעים רבים.

לכן, הטייס האמריקאי סטיב ווטס (אהרון פול, “שובר שורות”), מתבקש לשגר לעבר המטרה טילי “הלפייר”. הבעיה היא שליד הבית שבו שוהים המחבלים, יש ילדה תמימה שמוכרת לחם. אם ישוגרו הטילים לעבר המחבלים, תמות גם הילדה החפה מפשע. אבל אם המחבלים ייצאו לדרכם עם חגורות הנפץ, צפויים פיגועים שבהם ימותו הרבה מאוד חפים מפשע. הסרט מתאר את הלבטים שעומדים בפני הבריטים והאמריקאים עד לקבל ההחלטה שאותה כמובן לא נגלה.

עבור ישראלים, הלבטים של הקצינים והדרג המדיני, בארה”ב ובבריטניה, נראים לעיתים מוגזמים ואף מביכים, אבל הלבטים האמיתיים והמשחק המשובח, הופכים את הסרט הזה לאחת הדרמות הטובות והמותחות ביותר שנוצרו בשני האחרונות.

“עין בשמים”, ארה”ב 2016, בימוי: גאווין הוד, 102 דקות, הפצה: פורום פילם


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *