פסטיבל הקולנוע הבינלאומי המוקדש לדבורים

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי המוקדש לדבורים

בפעם הראשונה בתולדות הקולנוע יערך בפראג פסטיבל בינלאומי לסרטים העוסקים בדבורים. הפסטיבל international Bee Film Festival מקבל משמעות במיוחד בשנה זו, בה קיימת תופעה קשה ביותר בכלל ענף הדבורים בעולם של העלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים

לאן נעלמות הדבורים, זו הסוגיה שכנראה מטרידה מדינות רבות בעולם שבחרו ליטול חלק בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי המוקדש למעופפות המתוקות.

34 סרטים מרחבי העולם הגישו מועמדות להשתתפות בפסטיבל ומתוכם נבחרו להקרנה 14 סרטים, ביניהם הסרט הישראלי של הדבוראי בועז בן זאב ממכוורת דבורת התבור, שיתחרה על פרס הסרט הטוב ביותר. בין המדינות שישתתפו בפסטיבל שיפתח השבוע: איטליה, נורבגיה, תורכיה, סלובניה, צ’כיה, בלגיה, סלובקיה ועוד. הסרט של בן זאב כבר צבר ברחבי העולם אלפי צפיות והרעיון שמוצג בו הוגדר על ידי חלק מהצופים ואנשי המקצוע כנקודת מבט חדשה וחשובה.

חי בסרט | "דבורת התבור" בשדמות דבורה
חי בסרט | “דבורת התבור” בשדמות דבורה

בועז בן זאב, דור שלישי למשפחת דבוראים ממכוורת “דבורת התבור” במושב שדמות דבורה בגליל התחתון, ייצג את מדינת ישראל עם סרטו “2116 הדבורים עדיין מועילות” המנסה להגביר מודעות לכך שדבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש, אלא גם המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם ובלעדיה המין האנושי לא יוכל להתקיים! “זהו סרט קצר שהופק כפרסומת אפוקליפטית המיועדת לזעזע את הצופה”, מסביר בן זאב ומוסיף “כוונתי הייתה דווקא לעשות סרט שיזעזע ויגרום לקהל להבין לאיזה כיוון נוראי אנו צועדים באם לא נשמור על דבורת הדבש ההולכת ונעלמת מהעולם. מצבן של הדבורים לא טוב בשנים האחרונות, אנו הדבוראים, חיים את זה יום יום אבל לקהל הגדול זה לא ברור, או לפחות לא מספיק ברור, דרך הסרט אני מנסה לתרום את חלקי למהלך הזה ולעודד את המודעות לשמירה על דבורת הדבש. עבודת הדבוראי היא עבודה קשה במיוחד, אני וכל חברי למקצוע המופלא הזה דואגים לכל כוורת שנחלשת וכואבים כל כוורת שמתה, אנחנו לומדים כל הזמן ומנסים דברים חדשים על מנת שמצבן של הדבורים שלנו יהיה טוב יותר”.

בפסטיבל צפויים להשתתף נציגי ארגוני דבוראים מ-50 מדינות שישתתפו גם בדיונים, צוות השופטים בפסטיבל מורכב מאנשי קולנוע, דבוראים ומומחים לפיתוח תכניות לחינוך סביבתי. הסרטים מתחרים בשתי קטגוריות: “סרט הדבורים הטוב ביותר” ו”סרט הילדים בנושא דבורים הטוב ביותר”. פסלון הפרס עוצב במיוחד על ידי אמן זכוכית צ’כי לכבוד הפסטיבל. יומו השני של הפסטיבל יכלול סיור מקצועי בשלושה אתרים: מכוורת הטירה בפראג (מכוורת מהמאה הקודמת המספקת עד היום את הדבש לשולחנו של נשיא צ’כיה) מכוורת Stihlice (המכוורת הגדולה ביותר בצ’כיה לגידול מלכות) ומרכז המחקר Dol לדבורים המתמחה ברבייה וטיפול במחלות של דבורי הדבש.

מנכ”ל מועצת הדבש, הרצל אבידור אומר: “אני מברך את הדבוראי בועז בן זאב, על ייצוג ישראל והדבוראים, בתקופה קריטית זו לענף הדבורים, בה אנו שותפים לבעיה כלל עולמית של היעלמות אוכלוסיית הדבורים. המטרה הינה להביא למודעות את חשיבותו ותרומתו של ענף הדבורים עבור האדם. אני מקווה, כי באמצעות הפסטיבל נביא להכרה בענף חשוב זה, אני מאחל לבועז הצלחה ומייחל להמשך העשרת הידע החשוב בתחום”. מציין אבידור ומוסיף, “אני מאחל לכל בית ישראל שנה טובה ומתוקה ומזמין להשתתף בפסטיבל הדבש במכוורת ברחבי הארץ וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה המלמדת על עולמן של הדבורים והדבוראים כאחד וכן על תופעת היעלמות הדבורים המדאיגה”.

במסגרת פסטיבל הדבש שיתקיים גם במכוורת “דבורת התבור” בשדמות דבורה, יקרין בועז בן זאב למבקרים את סרטו שישתתף בפסטיבל, “אני בטוח שהקהל הישראלי שיגיע לדבורת התבור במהלך הפעילות המיוחדת שנערוך בפסטיבל הדבש ויראה את הסרט יבין עד כמה חשוב למין האנושי לשמור על דבורת התבור, להמשך קיומנו” אומר בן זאב.

“פסטיבל הדבש” יתקיים בין התאריכים- 22 בספטמבר עד 29 באוקטובר ויכלול תחרות צילומים מתוקה, במסגרתה כל משפחה שתבקר באחת מהמכוורות בארץ, תתעד את הפעילות בצילום משפחתי, כאשר המשפחה עם הצילום המתוק ביותר תזכה בפרס.

לפרטים על הפסטיבל והנחיות להשתתפות בתחרות, באתר מועצת הדבש- www.honey.org.il ובפייסבוק- פסטיבל הדבש


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *