פסטיבל הקולנוע היהודי ה-17 ייערך בחנוכה

פסטיבל הקולנוע היהודי ה-17 ייערך בחנוכה
חגיגה ירושלמית. שני קונילמל
צילום: יח״צ

בסינמטק ירושלים יערך בחנוכה, זו השנה ה-17, פסטיבל הקולנוע היהודי. הפסטיבל הנערך בסינמטק ירושלים מציג השנה תוכנית מגוונת ובה כ-40 סרטים, וביניהם הקרנות בכורה של סרטים עלילתיים ותיעודיים, ישראלים ובינלאומיים, אירועים מיוחדים ברוח הסרטים ומפגשים עם יוצרים ואנשי קולנוע מהארץ ומחו”ל.
השנה לראשונה הפסטיבל יפתח באירוע חגיגי לציון 50 שנה לקרן ירושלים “ירושלים על המסך” המפנה מבט מחודש אל האוצרות הקולנועיים המתעדים ומציגים על המסך את העיר ירושלים ואת סיפוריה. האירוע יכלול הקרנת בכורה של עותקים דיגיטליים חדשים ומשוחזרים של הסרטים “שיבת ציון” ו”חיי היהודים בארץ ישראל 1913″, המציגים תיעוד נדיר של ירושלים בראשית המאה ה-20, אשר יוקרנו ביחד עם מוזיקה חיה של הדי-ג’יי Markey Funk.

חגיגה ירושלמית. שני קונילמל|צילום: יח״צ
חגיגה ירושלמית. שני קונילמל|צילום: יח״צ

כמו כן נחגוג 20 שנה לסרט “חתונה בירושלים” של רנן שור, המתעד את חתונת בנו של אורי זוהר ובתו של אריק איינשטיין, עם הקרנת עותק דיגיטלי משוחזר. ולצד זה, שורה של יוצרים ואנשי קולנוע מובילים ידברו על שלל סרטים ירושלמיים: יעל פרלוב על יצירתו של אביה דוד פרלוב “בירושלים”, הבמאי תאופיק אבו וואיל על סרטו תאנת’ור (התפוררות), ויורם הוניג, מנהל המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים, על הכותל בסרטי ירושלים.ף
במלאת 60 שנים לעשייתו הקולנועית של הבמאי רומן פולנסקי יפגיש אירוע הנעילה של הפסטיבל שישה סרטים קצרים של פולנסקי משנות ה- 50, עם מוזיקה חיה מאת נועם ענבר (“הבילויים”), אדם שפלן (“אוזו-בזוקה”, “קותימאן אורקסטרה”) ואריאל ארמוני (“פיסוק רחב”). עבור כל אחד מהסרטים הנבחרים, התאימו שלושת המוזיקאים שפת-סאונד אחרת המאתגרת את חווית הצפייה בהם. חיבור קולנועי-מוסיקלי זה, נעשה בהשראת פולנסקי הצעיר והניסיונות השונים שעשה בקולנוע אילם, טוטלי, ללא דיאלוג, המלווה ע”פ רוב במוזיקה של ידידו המלחין קז’ישטוף קומדה. (האירוע בשיתוף המכון הפולני בישראל).
במסגרת התחרות הבינלאומית לקולנוע יהודי, המתקיימת לראשונה בפסטיבל, יוקרנו שמונה סרטים, חלקם בנוכחות היוצרים. לטובת מי שמחפשים משהו קליל יותר – הסרט ״שני קונילמל״ שהיה בשעתו שלאגר היסטרי, עבר תהליך של דיגיטליזציה ושימור, ובמהלך הפסטיבל יוקרן העותק החדש בפני המבקרים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *