929: משלבים קולנוע ותנ”ך

929: משלבים קולנוע ותנ”ך
בוקר טוב אליהו. נובל
צילום: יח"צ

בסינמטק חיפה יוקרן הסרט נובל שמבוסס על סיפור אמיתי של אישה שנרתמה להצלת ילדים במצוקה

במסגרת מיזם “חיפה קוראת תנך” יוקרן ב-9 לפברואר, בטרום בכורה, הסרט המדובר “נובל” בצמוד להרצאה של איש החינוך סמואל בומנדיל, מפקד בחיל החינוך והנוער, שישווה בין גיבורת הסרט לאליהו הנביא. מיזם 929 מקדם קריאה של פרק יומי בתנך, מתוך שאיפה לשלב את התנ”ך בשיח הישראלי ובחברה הישראלית בהקשרים פילוסופיים ותרבותיים. למיזם אתר עשיר, אפליקציה והוא לוקח חלק בשלל אירועי תרבות. עתה משתף 929 פעולה עם עיריית חיפה ומוסדות חינוך ותרבות בעיר, בפרויקט “חיפה קוראת תנך”. בתוך כך, סינמטק חיפה החל סדרה של ערבי סרט והרצאה בשם התנך חי בסרט, כשכל ההכנסות ממכירת הכרטיסים יעמדו לרווחת סינמטק חיפה.
במפגש שייערך בסינמטק חיפה ב-9 בפברואר, בשעה 18:30 תחת הכותרת: כיצד לתקן עולם שבור: מקרה הבוחן של אליהו הנביא זאת, על פי סרטו של סטיבן ברדלי “נובל” (בימוי, תסריט והפקה). הסרט “נובל” זכה לפרסים רבים בפסטיבלי סרטים בעולם, ביניהם פרס מיוחד של חבר השופטים ופרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל בוסטון, פרס בחירת הקהל בפסטיבל דלאס ופרס בחירת הקהל בפסטיבל נשוויל.
הסרט מבוסס על סיפורה האמיתי של כריסטינה נובל, שהחליטה כנגד כל הסיכויים, להקדיש את חייה להצלת ילדים במצוקה. עד היום הצילה כריסטינה יותר מ- 700,000 ילדים, ובנתה יותר מ-100 בתי מחסה ועזרה לילדים במצוקה.

בוקר טוב אליהו. נובל|צילום: יח"צ
בוקר טוב אליהו. נובל|צילום: יח”צ

ילדותה של נובל היתה קשה וכילדה בת 6, היתה אחראית לפרנסת המשפחה. אביה היה אלכוהוליסט ובגיל 8 כשנפטרה אימה וכריסטינה ואחיה הקטנים נהפכו לחסרי בית. אחרי מצוד של שירותי הרווחה, האב נשלח למעצר וילדיו – לבתי אומנה, מלבד קריסטינה הנשלחת למנזר. גם בבגרותה המזל לא מאיר לה פנים והיא ״גרה״ בפארק ציבורי ונאבקת על הישרדותה עד שבהיותה בת 44 בעקבות מפגש עם שתי ילדות חסרות בית בסייגון, היא מתחילה מפעל חייה – מסע מעורר ההתפעלות להצלת יותר מ-700,000 ילדים עזובים.
לאחר הסרט תערך הרצאה בה ישווה סמואל בומנדיל את כריסטינה לאליהו הנביא – שתי דמויות חינוכיות בעלות גישות שונות ומעניינות. סמואל בומנדיל: “לו היה חי בינינו היום, לאליהו ודאי היתה גלימה, והוא בטח היה יודע לעוף. ובמחשבה שניה, באמת היתה לו גלימה והוא באמת עלה איתה לשמים. אליהו הוא גיבור העל המושלם, בדיוק מפני שהוא אינו כזה: קשה מבחוץ, שביר מבפנים. כל-יכול לכאורה, ועמוס תורפות למעשה. מחפש לתקן את העולם, ובסוף בקושי מצליח לאחות את עצמו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *