“ארץ ישראל זה הבית של כל היהודים”

“ארץ ישראל זה הבית של כל היהודים”
זיכרון גורלי. הרב לאו בתערוכה
צילום: אוניברסיטת חיפה

הרב ישראל לאו השתתף בתערוכה חדשה המתמקדת בסיפור הצלתו בתקופת השואה

באוניברסיטת חיפה נפתחה ביום שלישי תערוכה המספרת את סיפורם של ניצולי השואה בדרכם מאירופה למחנה המעפילים בעתלית. התערוכה מתמקדת בסיפורו האישי של הרב ישראל לאו, ניצול שואה, שכיבד בנוכחותו את פתיחת האירוע.

הרב לאו עלה יחד עם אחיו נפתלי, ששרד גם הוא לבסוף את מחנה הריכוז בוכנוואלד, ועם עוד כ-220 צעירים יהודים ניצולי שואה בעלייה הראשונה של “עליית הנוער” לארץ ישראל תחת השלטון הבריטי. אולם למרות שהם עלו באופן לגאלי, הם הופנו תחילה למחנה המעפילים בעתלית.

זיכרון גורלי. הרב לאו בתערוכה|צילום: אוניברסיטת חיפה
זיכרון גורלי. הרב לאו בתערוכה|צילום: אוניברסיטת חיפה

למרות שעברו למעלה מ-70 שנים, כל תמונה בתערוכה של הילד הקטן והצנום בן השמונה העלתה זיכרון מדויק בזיכרונו של הרב. בתמונה אחת הוא הצביע על המזוודה שקיבל מחייל אמריקאי בעת שחרור המחנה, ובה שמר את כל רכושו במשך שנים. הוא סיפר כיצד התעקש לשמור על המזוודה גם לאחר שהתחתן, “כדי שאם אחד הילדים יתלונן מתישהו על מחסור, אני אראה לו מה היה ‘הבית’ שלי במשך שנים”. בתמונה אחרת הוא הצביע על “ייז’ה”, אחות פולניה שמחזיקה אותו על ידיו ובתמונה אחרת הוא מונה את שמות כל החברים שהיו איתו במחנה המעפילים בעתלית, בתמונה שבה הוא מחזיק את דגל ישראל.

הרב סיפר כי במהלך השואה אמר לו אחיו: “אם יהיה נס והגהנום הזה אי פעם ייגמר, תזכור דבר אחד – מכאן אתה הולך רק לארץ ישראל. שאלתי את אחי הגדול ‘למה?’ והוא ענה לי: ארץ ישראל זה הבית של כל היהודים. שם לא הורגים יהודים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *