ירושלים של אש ושל אור

ירושלים של אש ושל אור
הכניסה לפסטיבל, המתאים לכל הגילאים, חופשית. 'פסטיבל האור' בירושלים
צילום: יח"צ

חיבור מעניין בין ל”ג בעומר ליום ירושלים מתקיים בפתיחת ‘פסטיבל האור ‘בעיר העתיקה בירושלים ביום רביעי בערב השבוע, ה-25 במאי

במסגרת הפסטיבל, האמן ההולנדי איוו שופס, יציג “טורנדו של אש”, מדורה בגובה 12 מטרים, הגדולה ביותר בישראל, עם להבה בוערת בסיוע 36 מאווררי ענק.

זוהי ללא ספק פתיחה מרהיבה לפסטיבל האור הירושלמי המתקיים זו השנה השמינית, ויימשך עד ה-2 ביוני, רצוף אטרקציות חד פעמיות כמו מיצג מגדל אייפל בכיכר ספרא במרכז העיר.

‘אייפל של אור’ הוא רק אחד מעשרות סיבות לעלות בערבים הקרובים לבירה ולצפות בנפלאותיה.

ברחבה החיצונית של שער יפו למשל, מעלים דוד לסור וארמאן ז’ירו פיטאיה הצרפתיים, קשתות אור דינמיות.

בשער יפו עצמו יש מופע מהפנט של מזרקות אור צבעוניות המתנשאות לגובה ומרקדות לצלילי מוסיקה, של האמן מלטביה גונדגה צ’קולה.

מפינת הפטריארכיה הארמנית תצא להלוכה של קבוצת ‘פירומניה’ בסגנון תזמורת קרקס סוריאליסטית מוארת עם חמישה נגנים שתזמין את הקהל לרקוד איתה עד לנקודת העצירה הבאה.

פסטיבל האור בירושלים, רכש לו שם בינלאומי ונחשב המוערכים בעולם, והודות לכך מציגים בו כמה מאמני האור המרתקים ביותר בעולם כמו פיליפ ארטוס, דאמיין פונטיין, דוד לסור ורבים אחרים. במסגרת הפסטיבל חולקו סמטאות העיר העתיקה לארבעה מסלולים עם שילוט הדרכה: לבן, אדום, כחול וירוק, המוביל את המבקרים מאתר לאתר ומיצירה ליצירה.

במסלול הלבן כדאי לכם לחפש את “הנסיך הקטן”: מייצג וידאו ארט של דאמיין פונטיין, שיוקרן על חזית בניין ואת האוריגמי הצבעוני של האמנים גלוריה רונצ’י וקלאודיו בנגי מבריטניה המוצג בפטריארכיה הארמנית ומורכב מעשרות קיפולי אוריגמי שבתוכם אורות LED משתנים היוצרים אפקטים של תאורה בצורת גלים וקשתות. וגם פסל קינטי של אלסנדרו לופי מגרמניה, בגב שער ציון המתנשא לגובה של 9 מטרים ומשתנה עם האור.

כל זאת, כשברחבת בית הכנסת החורבה יש “תמונה בתנועה”: תצוגה של ארבע עונות השנה המוקרנות על קיר בית הכנסת עם רובוט הנע כרקדן בתזמון מדויק לתמונה.

הכניסה לפסטיבל, המתאים לכל הגילאים, חופשית. 'פסטיבל האור' בירושלים | צילום: יח"צ
הכניסה לפסטיבל, המתאים לכל הגילאים, חופשית. ‘פסטיבל האור’ בירושלים | צילום: יח”צ


 

במסלול האדום עורך האמן הישראלי גיל טייכמן קונצרט אור מוסיקלי  על כניסיית הדורמיציון. כולל תמונות אור וצבע שיוקרנו על מגדל הפעמונים הסמוך. ואילו האמנים עידו ספיר ונועה קרסל, גם הם מישראל, יציגו בגן הבונים בועות מוארות, מתנפחות ומתפוצצות בתוך קערה באמצעים אלקטרוניים המופעלים במגע ותנועה. בגן הבונים תציג גם האמנית השוודית אלכסנדרה סטרימירוביץ את “זוהר הצפון” (אורורה בוריאליס).

יקצר המצע מלתאר את כל האטרקציות של המסלול האדום ולכן אזכיר עוד רק את שני האהילים הוויקטוריאנים הענקיים שיאירו את כיכר המוריסטן של האמנים הישראלים עלי קפלן-וילדמן וטליה תומר, ואת הפסל האורקולי ‘גביש’ של ג’ונתן ריצ’ר ודיויד צ’אנל-תיאוריז מצרפת, בקרדו המקורה.

במסלול הירוק, בין היתר, ‘עץ החיים’ בטכניקות וידיאו המוצג בשער שכם ומיוצר על ידי שישה אמנים שונים. אסור לשכוח גם את הגלובוסקופ במערת צדקיהו, עם מספר רב של גופי אור מוצבים בחלל והופכים אותו לחוויה רב-חושית.

הכניסה לפסטיבל, המתאים לכל הגילאים, חופשית. הוא יופעל בימים רביעי עד חמישי, בין השעות 20:00-23:00 ובמוצאי שבת עד שעה 24:00.

לפרטים נוספים: http://lightinjerusalem.org.il


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *