ברונדיבר: בחזרה לעבר

ברונדיבר: בחזרה לעבר
הטעיה אכזרית. קלינגסברג וצעירה גרמנית
צילום: באדיבות רות דיסקין סרטים

גרטה קלינגסברג, ניצולת שואה שהופיעה באופרה בטרזיינשטט, נפגשת עם צעירים גרמנים ששבים להעלות את האופרה ברונדיבר

מתוך 160,000 אסירים יהודים שנשלחו במהלך השואה למחנה טרזיינשטט, נותרו במחנה בסוף המלחמה 19,000 בני אדם. למרות שהנאצים הפעילו הרבה מאוד גטאות, המקום הזה הפך לסמל, מאחר ובמסגרת הניסיון של הגרמנים להונות את היהודים ואת העולם, הם ניסו להעניק למקום תדמית של כלא עם תנאים נוחים במיוחד.

המקום היה בעבר מבצר נאה בצ’כיה, כ-60 ק”מ צפונית לפראג, ובזמן המלחמה הנאצים בחרו להפוך את המקום לתחנת מעבר של יהודים, בדרך לאושוויץ ולמוות. מנהיגי יהדות צ’כיה אפילו תמכו בהקמת הגטו, ולא ידעו כמובן שגם יהודי המדינה נידונו לכלייה.

במסגרת תוכנית ההונאה של הנאצים, אופרת הילדים “ברונדיבר” של האנס קראסה, הועלתה על ידי ילדי גטו טרזינשדטאט למעלה מ-50 פעמים במהלך השנים 1943 ו-1944. ההופעות הללו, שחלקן צולמו והוקלטו, שימשו את התעמולה הנאצית שניסתה להראות כיצד היהודים ממשיכים לחיות ולבלות, גם תחת הכיבוש הגרמני.

הטעיה אכזרית. קלינגסברג וצעירה גרמנית|צילום: באדיבות רות דיסקין סרטים
הטעיה אכזרית. קלינגסברג וצעירה גרמנית|צילום: באדיבות רות דיסקין סרטים

שבעה עשורים לאחר מכן, החליטו בני נוער גרמנים להעלות מחדש את האופרה. בסרט “ברונדיבר, שוב” שישודר במוצאי שבת, בערוץ הראשון, מלווה מקרוב את האירוע גרטה קלינגסברג מירושלים, ניצולת שואה שהופיעה באחד מהתפקידים הראשיים, באופרה המקורית עד שנשלחה עם חבריה לאושוויץ. הסרט המרגש מפגיש בינה לבין בני הנוער הגרמנים.

הסרט “ברונדיבר, שוב” ישודר במוצ”ש 23.7 בשעה 22:30 בערוץ הראשון וב-HD.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *