ציד המרגלים הסובייטים בערוץ הראשון

ציד המרגלים הסובייטים בערוץ הראשון
ישראלים עם אוריינטציה קומוניסטית, שהלכו רחוק. בתמונה: סצינה מתוך הסרט "ציד המרגלים" שישודר בערוץ הראשון
צילום: יח"צ

הערוץ הראשון מתחקה אחרי סיפורי הריגול הסובייטים-ישראליים בסרט חדש ומיוחד בן שני חלקים שישודר שם בקרוב

בשנות ה-50, הפחיד הריגול הסובייטי את ישראל הרבה יותר מהריגול הערבי.

אברהם וולפנזון היה חייל סדיר באמצע השירות, כשלפתע קיבל זימון ליחידה 811. מרגע שפגש את מפקדו החדש במתקן סודי שהתנהל בהסוואה במלון עתיק ביפו, נגלה לפניו עולם חשאי, אפוף סודות ותככים.

וולפנזון צמח והתפתח בשירות הביטחון. משימתו במשך 13 שנות השירות הראשונות הייתה מניעת ריגול הסובייטי. הרוסים ניסו אז לחדור למערכות השלטון והביטחון של המדינה הצעירה – בכנסת ובצה”ל.

מצד שני, ניסה שירות הביטחון באמצעות וולפנזון גם להפעיל סוכנים כפולים שיעבירו חלקי מידע לרוסים, ויהתלו בהם.

ישראלים עם אוריינטציה קומוניסטית ששאפו לכך שבריה”מ תשלוט בישראל, הלכו רחוק מאוד עם האידאולוגיה שלהם, ואף רקמו תכניות להפיכה פוליטית.

וולפנזון היה בורג מרכזי במערכה שניהל השב”כ נגדם.

ישראלים עם אוריינטציה קומוניסטית, שהלכו רחוק. בתמונה: סצינה מתוך הסרט "ציד המרגלים" שישודר בערוץ הראשון | צילום: יח"צ
ישראלים עם אוריינטציה קומוניסטית, שהלכו רחוק. בתמונה: סצינה מתוך הסרט “ציד המרגלים” שישודר בערוץ הראשון | צילום: יח”צ

בסרט “צייד המרגלים”, שישודר בשני חלקים במסגרת רצועת “הסיפור האמיתי” בערוץ הראשון, חושף וולפנזון בפעם הראשונה מי היו המרגלים שחדרו למקומות רגישים במערכת הביטחון, מה הניע אותם, כיצד נחשפו, איך נחקרו.

בסרט מובאים סיפוריהם המרתקים של כמה דמויות מרכזיות בסצינת הביון והריגול של אותם השנים:

כך למשל, זאב אבני, שהוגדר על ידי פוטין כאחד מעשרת המרגלים הבכירים בהיסטוריה של בריה”מ, ואחרי שנחשף עשה מהפך מדהים ביחסו למדינת ישראל; פרופ’ קורט סיטה, לא יהודי, בוגר 6 שנים במחנה בוכנוואלד, שהיה חבר בוועדות העליונות לבניית הכורים הגרעיניים בישראל, נתפס “על חם” כשמסר מידע רגיש. הוא נשפט בדלתיים סגורות; ומה קרה לאהרון כהן, ציוני שמאלן חבר מפ”ם, שייסד את קיבוץ שער העמקים, ונתפס לגמרי במקרה בפגישה לילית בשדות הקיבוץ עם סוכן ביון רוסי. הרשעתו של כהן מעוררת מחלוקת פוליטית שעודנה רלבנטית עד היום;וכיצד הצליח סא”ל ישראל בר, לקבל דרגות ותפקידים בכירים, הפוך למקורבו של רה”מ בן-גוריון, ובו בזמן להיפגש בלילות עם סוכן רוסי.

במסגרת הסרט הבמאי איל תבור והעיתונאי והסופר שלמה נקדימון מביאים כאן בפעם הראשונה סוללה מרשימה של מסמכים ועדויות שלא פורסמו, בסגנון קולנועי ייחודי המערבב בין ראיות משפטיות ושחזורים פרטניים ומדויקים, המבוססים על תחקיר שנמשך שנים רבות.

מהערוץ הראשון נמסר כי החלק הראשון של הסרט ישודר ביום ג’, ה-9.8 בשעה 21:00 וכי החלק השני של הסרט ישודר בשבוע לאחר מכן, ביום ג’, ה-16.8 בשעה 21:00. זאת, במסגרת רצועת “הסיפור האמיתי” בערוץ הראשון וב-HD.


כתבות שתשמחו לקרוא

תגובה אחת

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *