כינור, קלרינט וצ’ימבלום

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את קונצרט פתיחת העונה ה-29 שלו, ב-21 בספטמבר במוזיאון תל אביב, וב- 22 בספטמבר במרכז למוסיקה ירושלים, בניצוחו של ז’ולט נאג’.

הכנר הנפלא, אירווין ארדיטי, מטובי הכנרים בעולם יבצע את יצירתה של המלחינה המקסיקנית-בריטית הילדה פרדס, שנכתבה כמחווה למלחין ג’ונתן הארווי- מחשובי המלחינים האנגלים של המאה ה-20. אמנית הצימבלום ביאטה מורי יחד עם נגן הקלרינט דני ארדמן יהיו הסולנים ביצירתו של אחד מגדולי המלחינים החיים כיום, ג’ורג’ קורטאג, בקטעים לצימבלום וקלרינט. קורטאג, אמן המיניאטורות נחשף במלוא גדולתו ביצירות אלה.

יצירתו של ראובן סרוסי הוזמנה ע”י האנסמבל ב-2001. אנו שמחים לבצעה שוב, כי אנו מאמינים באיכותה ורוצים שתישאר בתודעת הקהל. “רה-סוננסים” של ראובן סרוסי, העידה מצידה על העמדה החשובה של האנסמבל – בהזמנה וביצוע של יצירות ישראליות, ומעתה גם בקרש קפיצה טכנולוגי שאותו הוא יכול לספק”, אמר נועם בן זאב בביקורת שפורסמה בעיתון “הארץ” לאחר שהאזין לאנסמבל מבצע את היצירה ב-2001.

תחתום את הקונצרט יצירתו של ג’ונתן הארווי, המצטיינת בעושר צלילי רב. היצירה מבוצעת בבכורה ישראלית.

העונה החדשה של אנסמבל המאה ה-21 מציעה 6 קונצרטים של מיטב מוסיקת המאה ה-20 וה-21 בביצוע הוירטואוזי של חברי אנסמבל המאה ה- 21 וטובי האמנים מהארץ ומהעולם.

בהמשך העונה נוכל לשמוע ולהכיר ממיטב המוסיקה העכשווית, כמו הקונצרט בנובמבר, שנושאו “אור” ובו נשמע את יצירתו הידועה של ג’ורג’ בנג’מין הבריטי: “באור ראשון” – מהיצירות שפירסמו את המלחין בשנות ה-90, את יצירתה של המלחינה הפינית הידועה, הנחשבת לטובה שבמלחיני סקנדינביה – קאיה סאריהו – “רישומים על אור” בביצוע הצ’לן הנפלא הלל צרי. גם יצירה חדשה, מוזמנת ע”י האנסמבל , של המלחין הצעיר עידו רומנו על אור תבוצע בקונצרט זה.

דני ארדמן | צילום: דפנה גזית
דני ארדמן | צילום: דפנה גזית

כבעונות קודמות, גם העונה ימשיך האנסמבל ב”תמונת מצב” בניצוח אילן וולקוב, המציעה פנורמה של יצירות מוזמנות ע”י האנסמבל, ממלחינים בעלי סגנונות שונים ונוכל להתרשם מהעושר הגדול במוסיקה העכשווית הישראלית.

הקהל יוכל להתוודע העונה לסקסופון, אחד הכלים שמזוהים עם המאה ה-20, בעזרת אחד מנגני הסקסופון הטובים בעולם, מרקוס וייס ונכיר יצירות עכשוויות עם סקסופון, פרי עטם של טובי המלחינים כיום.

העונה מציעה גם מיצירה בימתית של המלחין הארגנטיני-ספרדי, פביאן פאניסלו, ” שלושת המלכים”, יצירה לזמרת-קריינית, אנסמבל, אלקטרוניקה ווידאו בבימוי מלא שנעשתה בשיתוף עם הפלנטריום של מינכן.

בקונצרט החותם את העונה יוכל הקהל להכיר שני מלחינים צעירים יחסית, הנחשבים להבטחה של המאה ה-21 : ויטו ז’וריי ואונג’יי אדמק. ז’וריי מבוצע היום על הבמות הנחשבות ביותר באירופה ויצירתו של אדמק , השואבת את השראתה מתיאטרון הבובות היפני (קרקורי) מבוצעת ע”י הזמרת היפנית שיגקו האטה באנסמבלים רבים ברחבי העולם.

תחתום את הקונצרט יצירתו של המלחין הצרפתי הוותיק טריסטאן מיראיי, לוידאו ואנסמבל.

אנסמבל המאה ה – 21 נוסד בשנת 1991 על ידי המלחין דן יוהס וזמירה לוצקי. באנסמבל חברים 14 נגנים מהטובים בארץ, ומאז הקמתו, נחשב האנסמבל לגוף המוביל בארץ בכל הנוגע לביצוע מוסיקה עכשווית. מיטב המנצחים והסולנים בארץ ובעולם מופיעים עם האנסמבל, והוא זוכה להערכה בינלאומית רבה. הדבר בא לביטוי בשיתוף פעולה יוצא הדופן של המנצחים והסולנים מחו”ל עם האנסמבל, ובהזמנות הרבות להופיע במרכזים ובפסטיבלים בינלאומיים. האנסמבל המאה ה-21 קיבל באופן קבוע ציון “מצויין” בדירוג מנהל התרבות וזכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על מצוינות בביצוע מוסיקה.
בשנת 2005 הקים “אנסמבל המאה ה- 21” מרכז למוסיקה ואמנות עכשווית ביפו – “התיבה”, המשמש כמפגש להפקה וביצוע של מוסיקה אמנותית בסגנונות מגוונים ומופעים רב תחומיים (מחול, סרטים, וידאו, טכנולוגית מחשבים ועוד). התיבה משתפת פעולה עם מרכזים חשובים באירופה כמו מרכז פומפידו בפריז, המרכז האלקטרוני-ניסיוני בפרייבורג ואחרים נוספים. הקונצרטים של האנסמבל המאה ה-21 מוקלטים ומשודרים בשידור חי בקול המוסיקה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *