פרס לסרט “פרשת קוזלצ’יק”

פרס לסרט “פרשת קוזלצ’יק”
סוף טוב. טובי ארבל והפרס
צילום: יח"צ

בפסטיבל שנערך בפולין זכתה היצירה התיעודית העוקבת אחר בן שמגלה כי אביו שרד באושוויץ בצורה שנויה במחלוקת

רגע לפני שהערוץ הראשון הולך לעולמו, מחלקת התעודה בחטיבת התכניות של ערוץ 1 שמחה לגלות כי סרט התעודה”פרשת קוזלצ’יק” זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע הבין-לאומי “Jewish Mofits” (“המוטיב היהודי”) שנערך בוורשה.

הסרט “פרשת קוזלצ’יק”, מלווה את איציק שקד, תעשיין בן 68 מחיפה במסעו לאושוויץ בעקבות אביו, יעקב קוזלצ’יק. אמו יוכבד ברחה אתו מהבית בחולון ב-1951 כאשר החלו להתפשט האשמות על האב אשר שיתף פעולה עם הנאצים. שנים אחר כך יוצא הבן בפעם הראשונה בחייו, לאושוויץ. במהלך ביקור ב”בלוק 11″ הוא שומע את עדויות כי כדי לשרוד, אביו שלט במקום בצורה כוחנית, בשנים 1943-1945. כדי לרכוש את אמון הגרמנים, האב הפך לסוהר ותליין בבלוק העונשין, דבר שהוביל בהמשך לנידוי והחרמה שלו.

סוף טוב. טובי ארבל והפרס|צילום: יח"צ
סוף טוב. טובי ארבל והפרס|צילום: יח”צ

הבן הנרגש גם מגלה כי שני חוקרי השואה, מאיר אלדר ואמיר השכל, ניסו לטהר את שמו של קוזלצ’יק, אשר מת משבץ לב ב-1953, כשהוא מושפל ודחוי.

את הפרס עבור הסרט הטוב ביותר, קיבל מפיק הסרט טובי ארבל בשם הבמאי רוני ניניו וצוות ההפקה, בטקס שנערך במסגרת הפסטיבל ה-12 לסרטים שעוסקים ביהדות במוזיאון היהודי בוורשה, פולין.

במעמד קבלת הפרס אמר ארבל: “ישנה משמעות סמלית לכך שפרס זה ניתן כאן על אדמת פולין. הסיפור שמוצג בסרט מעלה על נס שני ערכים מרכזיים: מסירות כפי שהפגין קוזלצ’יק שהציל יהודים ולא יהודים מתחת לאפם של הנאצים, ונושא השיפוטיות, שאנו לא נמצאים במקום בו אנו יכולים להפגין אותה כלפי אותם אנשים שהיו ‘על פלנטה אחרת’, כפי שתואר המציאות בשואה. בימים אלה אנו עדים לגלים עכורים שעוברים מעל שתי המדינות שלנו. אני תקווה כי כולנו, אנשים שיוצרים, לא נעמוד מנגד אלא נהיה יותר מעורבים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *