הקרקס הרב תחומי

הקרקס הרב תחומי
קרקס אלואז
צילום: יוסי צבקר

רק דבר אחד פוגם בשלמות של המופע “תעודת זהות” (ID) של קרקס אלואז מקנדה: הופעתו הקצרצרה בארץ

רק שבוע אחד, כאשר ההופעה הראשונה שלו נערכה ביום שלישי, והאחרונה הרלוונטית לשומרי שבת תיערך ביום שישי בצהריים.

מכל בחינה אחרת, מי שהגיע למשכן לאומנויות הבמה כדי לראות במה מדובר, זכה לא רק לחוויה חד פעמית בעוצמתה, אלא לכזו המתכתבת בשלמות עם רוח התקופה: קוקטייל של סגנונות, השראות, וז’אנרים, מחול ותיאטרון וקרקס ותחרויות אתלטיקה. גם ברייקדנס והיפ הופ, גם מחול מודרני עם נגיעות של בלט קלאסי.

קרקס אלואז|צילום: יוסי צבקר
קרקס אלואז|צילום: יוסי צבקר

גם לוליינות קרקסים על חבלים משתלשלים, כדורים מלהטטים ואופניים מרקדים, וגם נערת גומי שנדמה שאין לה עצם אחד וכולה גומי. גם גלגיליות וגם קפיצות טרמפולינה במהלכן הלוליינים מהלכים על קיר אנכי.

הכי מדהים לראות איך 15 אמני הקרקס הזה מרחיבים ומגביהים את מה שחשבנו שאדם יכול להשיג ברמ”ח איבריו ושס”ה גידיו. מעשים שעל גבול הנס של שיווי משקל שכמותו ראינו אולי רק בעולם החרקים. הקפצת כדורים, כיסאות, רגליים, ידיים, גוף וכמעט אמרתי גם נפש, במהירויות ובדייקנות של מכונות, אבל בחן ובמאמץ לגמרי אנושיים. עובדה שהם קורנים מול מחיאות הכפיים הסוערות אחרי כל תרגיל.

וזו רק המנה העיקרית. יש גם מתאבן: סיפורי רקע. הביצועים על הבמה מתרחשים על על רקע נופים עירוניים, צילומי ענק של בתי קומות מתפוררים, חצרות שכונתיות, גדרות אבן מכוסי גרפיטי, סרטוני מדע בדיוני ומוסיקת אלקרטו-רוק עם צופרי מכוניות ואמבולנסים, קולות עוברים ושבים, צעקות וקריאות, תוך כדי כאילו קרבות רחוב מסוגננים ומאבקים של חבורות נוער שהזכירו לי את “סיפור הפרברים”.

קרקס אלואז על רקע נופים אורבניים| צילום: נ. גולן
קרקס אלואז על רקע נופים אורבניים| צילום: נ. גולן

הרגע המטלטל ביותר בהופעה היה כאשר אחד האמנים ישב על חומת אבן גבוהה במרומי הבמה סמוך לתקרה, ולפתע הייתה התמוטטות כמו של רעידת אדמה וכל האבנים נפלו כלפי מטה והבחור איתם. רגע של שקט המום בקהל, ופתאום “הנופל” מתעופף כלפי מעלה ופורצת אנחת רווחה קולקטיבית. אז מבינים שמפולת האבנים הייתה רק סרטון וידיאו, ושלמרגלות התפאורה יש טרמפולינה שהקפיצה את הבחור ללא פגע שוב כלפי התקרה.

מיד לאחר מכן כל החבורה מצטרפת אליו בקפיצות טרמפולינה מהירות שהדהימו את הילדים, והיו הרבה עשרות מהם בקהל, מגילאי הגן ומעלה, וגם את הילד שבנשמת כל המבוגרים שישבו לידם. מומלץ כבר אמרתי?


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *