זוג פתוח – הצגה חדשה ונוקבת על משבר הזוגיות בחברה המערבית

זוג פתוח – הצגה חדשה ונוקבת על משבר הזוגיות בחברה המערבית
שרון אלכסנדר ולירית בלבן בהצגה זוג פתוח של תיאטרון חיפה
צילום: כפיר בולוטין

ההצגה ״זוג פתוח״ היא כתב אישום חמור נגד הבורגנות המערבית. ללא שמץ של רחמים, יוצרי המחזה שעלה לאחרונה בתיאטרון חיפה, מציבים מראה שמראה לקהל עד כמה נלעגים הם גברים ונשים שבשם ערכים של ליברליות, מימוש עצמי ושחרור ממוסכמות, מחסלים לא רק את הזוגיות שלהם, אלא ממש הורסים לעצמם את החיים.
למען הסר ספק – ההצגה לא מיועדת לחולי לב, נשים בהיריון, ושומרי מסורת המתקשים להתמודד עם תיאורים גרפיים. הסיבה לכך היא שבמשך שעה ורבע השחקנים שרון אלכסנדר ולירית בלבן (וגם פז מגן בתפקיד זעיר), מפגינים משחק מדויק ומרשים מאוד, בעזרתו הם חובטים בבטן הרכה של הצופים שוב ושוב, ומראים כיצד יצר המין עלול לחסל את המין האנושי.
כדי להבין את מקור ההשראה של ההצגה, חייבים לציין כי חיברו אותה דריו פו ופרנקה רמה, שני אנשי תיאטרון צרפתיים שהם גם בני זוג. לטובת מי שבמאות השנים האחרונות היה בתרדמת, נציין שצרפת משמשת מגדלור אירופאי בתחום הבוז לדת והסגידה לליברליות. במסגרת עסקת חבילה זו, המושג ״נישואים פתוחים״, כולל מצב בו הבעל והאישה מתירים זה לזו לדעת את כל מי שהם חפצים בו (ואני מתכוון כמובן למשמעות התנ״כית של המילה).
בעוד בארה״ב התקשורת משפדת כל איש ציבור שנואף, בצרפת התקשורת מסקרת בגידות של מנהיגים רק במקרים חריגים וגם זה חידוש של השנים האחרונות בלבד.
לכן מרתקת העובדה שדווקא מצרפת יוצאת הבשורה על מותה של המתירנות המינית. כמובן שהנושא של משבר בזוגיות כתוצאה מבגידה, טופל בעבר באינספור הצגות, סרטים, סדרות טלוויזיה וספרים. למרות זאת, ההצגה “זוג פתוח” מעניקה זווית אמנותית ויחודית לתודעה המערבית. המחזה מראה צעד אחרי צעד, איך גבר שבמשך שנים בגד, רימה, שיקר והשפיל את רעייתו, עד למצב שבו היא מאסה בחייה, הופך בעצמו לסמרטוט ופאתטי כאשר אשתו מחליטה למצוא לעצמה חיים חדשים.

שרון אלכסנדר ולירית בלבן בהצגה זוג פתוח של תיאטרון חיפה|צילום: כפיר בולוטין
שרון אלכסנדר ולירית בלבן בהצגה זוג פתוח של תיאטרון חיפה|צילום: כפיר בולוטין

האמת היא שלפרקים המבוכה שעל הבמה, גורמת אי נעימות פיזית של ממש לצופים, אבל זו כנראה בדיוק המטרה. עם זאת,כדי להקל על הכאב, הדרמה הזו מלווה בהרבה מאוד קטעים קומיים ושבירת מחיצות עם הקהל, כולל פנייה התייחסות של השחקנים לצופים שבאולם.
נקודה אקטואלית לפני סיום – את ההצגה ביים השחקן נורמן עיסא, שבימים האחרונים עמד במרכזה של סערה ציבורית, לאחר שהצהיר כי הוא מסרב להופיע בבקעת הירדן מאחר ומדובר בשטח כבוש. אחרי זובור ציבורי שעשתה לו שרת התרבות מירי רגב, הוא נאלץ להצטלם איתה כשהם מחזיקים ידיים, מחייכים, ומלעלעים משפטים נדושים על חשיבות הסובלנות והפתיחות.
ובכן, לידיעת השרת התרבות – במאי ההצגה ״זוג פתוח״ החליט לסגור איתך חשבון בצורה אלגנטית ולכן במסגרת הטקסט של אלכסנדר שבו הוא מקטר על החיים הקשים של הבורגני ואת שלל צרותיו הוא כורך באותו משפט את יוקר המחיה, מחירי הדירות הגבוהים וגם את מירי רגב.
בשורה התחתונה: “זוג פתוח” היא הצגה מעוררת מחשבה, שאיננה קלה לצפייה, אך עדיין מומלצת לכל מי שמחפשים זווית חדשה ומרתקת על משבר הזוגיות בחברה המערבית.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *