ירושלים: פסטיבל בינלאומי לתיאטרון בובות

ירושלים: פסטיבל בינלאומי לתיאטרון בובות
מארחים פסטיבל. ירושלים
צילום ארנון בוסאני.

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות ה-24, בהפקת תיאטרון הקרון, יתקיים השנה בתאריכים 9-13 באוגוסט, בתיאטרון החאן, תיאטרון הקרון, בתחנה הראשונה. אולם ליאו מודל ואולם בית שמואל.
הפסטיבל, המהווה את הבמה המקצועית, האיכותית והגדולה ביותר בישראל בתחום תיאטרון הבובות לילדים ולמבוגרים, מציע פעילות חווייתית עשירה ואיכותית לכל המשפחה. הפסטיבל חושף הורים וילדיהם, למגוון רחב של מיטב מופעי תיאטרון הבובות הטובים והעכשוויים ביותר, מהארץ ומהעולם .
השנה יארח הפסטיבל 7 להקות תאטרון בובות מגרמניה, צ’כיה, צרפת, סלובניה, יוון ובלגיה ועוד כ- 30 הפקות תאטרון מרחבי הארץ.
השנה בפסטיבל שני זרקורים מיוחדים: האחד, החיבור בין תאטרון הבובות לעולם הקולנוע. המופע הפותח של הפסטיבל –”אמן האשליות”, מצ’כיה – יוצר על הבמה ולעיני הקהל, עולם של אשליות וקסמים בעקבות חייו של ז’ורז’ מלייס, מאבות הקולנוע, ממציא אפקטים מיוחדים, ויוצר הסרט המדע הבדיוני הראשון.
הצגה נוספת מצרפת, “קליק” , מספרת סיפור על עולם הסרטים בשחור לבן שהפך לעולם בצבע באמצעות בובות מריונטות מזעריות ומשקפי תלת מימד. ההצגה הישראלית “הדרך לעין חרוד” (הזירה הבין תחומית) יוצרת התרחשות בימתית חדשה שנקראת Puppet-cinema, שילוב בין טכניקות קולנועיות למופע תיאטרון על הבמה.
הזרקור השני מכוון לכיוון תיאטרון לגיל הרך. לדברי דליה יפה-מעיין, מנהלת תיאטרון הקרון ומנהלת אמנותית שותפה של הפסטיבל: “בכל העולם אמנים מתייחסים יותר ויותר לקהל הצופים הצעיר, מגילאי שנה עד שלוש. בפסטיבל יועלו הצגות נבחרות לקהלים אלה”.

מארחים פסטיבל. ירושלים | צילום ארנון בוסאני.
מארחים פסטיבל. ירושלים | צילום ארנון בוסאני.

ההצגה “רכבת החיות” מגרמניה, מזמינה את הילדים לשבת במרכז הבמה, כשסיפור על רכבת עם בובות חיות מתרחש סביבם.
ההצגה “מעשה בכבשה שנפלה מהשמיים”, מצ’כיה, מכניסה את הילדים לעולם של בובות וצעצועי עץ, ובסופה הם יוכלו להתנסות ולשחק בצעצועים. ההצגה “טורלוטוטו”, מסלובניה, משתעשעת עם הילדים עם דמות דמיונית שקופצת מספר. ההצגה “תהיה בריא מוריס מגי”, בכורה של תאטרון הקרון, עושה עיבוד לספר הידוע עם בובות בחיתוכי עץ.
ובין התיאטראות הישראליים המציגים, תיאטרון הקרון (מפיק הפסטיבל), עם הצגות ותיקות וחדשות ביניהם “על שלוש פנדות וזהבה אחת” (בכורה), ו”יואל אמר”, קבוצות תאטרון בובות “פופיק” בהצגה “קברט סלים ומזוודות “, תאטרון אלכארמה , בית הגפן בהצגה “אלאדין ומנורת הקסמים”, “התאטרון של אמיליה” של אורית ליבוביץ’ נוביץ’ ואחרים.

בנוסף נותן הפסטיבל במה לבתי הספר לתאטרון בובות הקיימים בארץ וליצירתם: מרכז תיאטרון בובות חולון, בית 9 ואחרים.
השנה נקיים לראשונה כנס “תיאטרון בובות לקטנטנים – איך עושים את זה?” עם אמנים, בובנאים, מחנכים וחוקרים במטרה ללבן ולפתוח שאלות בנושא ולנהל דיאלוג מפרה עם “סוכני התרבות” של העוללים והעוללות: הורים, מטפלות, גננות, סבים וסבתות.
בנוסף למגוון הצגות הילדים, מציע הפסטיבל גם יצירה מגוונת לקהל הבוגר, מהארץ ומהעולם.
בנוסף למגוון ההצגות הרחב, יציע מתחם הפסטיבל שפע חוויות מעשירות לכל המשפחה ולמבוגרים. בחצר החאן (לב הפסטיבל) יתקיימו פעילויות רבות לילדים, המאפשרות למלא את אחר הצהריים המשפחתי בתוכן איכותי, סדנאות יצירה, מופעי רחוב וערבי קברט בובות , פתוח לקהל ללא תשלום, המשלב מוסיקה קברטית עם קטעי בובות מפתיעים.

פסטיבל תיאטרון הבובות הבינלאומי, 9-13 באוגוסט, מחירי הכרטיסים 30-80 ₪.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *