פרס מפעל חיים ליונה אליאן-קשת

פרס מפעל חיים ליונה אליאן-קשת
עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל. יונה אליאן-קשת ב"ביבר הזכוכית"
צילום: כפיר בולוטין

השחקנית צפויה לקבל פרס מפעל חיים במסגרת טקס פרסי התיאטרון הישראלי הקרוב, שיתקיים במרכז ענב שבתל אביב ב- 20 במאי הקרוב

פרס מפעל החיים בתחום התיאטרון בישראל מוענק מידי שנה ליוצר או ליוצרת בתחום, אשר השאיר חותם על היצירה התיאטרונית.

חברי ועדת הפרס בראשות המפיק אורי עופר, השחקן אילי גורליצקי, הבמאיות והמחזאיות חגית רכבי וצביה הוברמן, תלו את ההחלטה בשפע הישגיה של אליאן-קשת במהלך קריירת המשחק שלה.

“במשך 45 שנות קריירה של שחקנית על במות ישראל, גילמה יונה אליאן קשת עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל. מ’ביוגרפיה’ בתיאטרון הקאמרי עד ‘ביבר הזכוכית’ בתיאטרון בית ליסין, דרך מחזות והצגות מכל צבעי הקשת. מגוון כישוריה וכישרונותיה אפשרו לה להעניק ביטוי אישי ובלתי נשכח ולהשאיר חותם בתפקידים רבים: קלאסיים (טיטניה ב’חלום ליל קיץ’, אוליביה ב’הלילה ה- 12′, גרושה ב’מעגל הגיר הקווקזי’, ילנה ב’הדוד וניה’), מודרניים (מרתה ב’מי מפחד מורג’יניה וולף?’, פילומנה ב’פילומנה’, אמנדה ב’ביבר הזכוכית’) ובמחזות ישראליים (‘מי תהום’, ‘פרוד זמני’, ‘בבתא’, ‘ביאנקה’, ‘שיינדלה’, ‘בית מרקחת שטרן-בלום’). בכל אלה, הפגינה אשיות בימתית נדירה וסוחפת, כוכבת במה אמיתית, אינטליגנטית וחרוצה”, קבעה הוועדה.

עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל. יונה אליאן-קשת ב"ביבר הזכוכית" | צילום: כפיר בולוטין
עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל. יונה אליאן-קשת ב”ביבר הזכוכית” | צילום: כפיר בולוטין

יונה אליאן-קשת נולדה ביפו ב-1950 להורים ניצולי שואה.

היא למדה בתיכון עירוני ז’ ביפו, וכבר אז בלטה כששיחקה את אנה פרנק וזכתה בפרס הראשון בתחרות החוגים הדרמטיים של בתי הספר. היא למדה כתלמידתו הפרטית של צבי רפאל, מי שהיה תלמידו של סטניסלבסקי ועלה לארץ עם הלהקה שהקימה את תיאטרון “הבימה”. רפאל זכור, בין היתר, כמי שליווה את דרכה בתיאטרון עד מותו ושימש כמנטור האומנותי שלה. במסגרת לימודיה האקדמיים, למדה אליאן-קשת תיאטרון ופסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, כאשר לפני תום שנת הלימודים הראשונה שלח אותה עודד תאומי, שהיה אז מורה בחוג לתיאטרון, להיבחן בתיאטרון הקאמרי לתפקיד הראשי במחזה ״ביוגרפיה״ של מקס פריש. היא קיבלה את התפקיד, ובגיל עשרים גילמה בהצלחה את התפקיד הראשי של אישה בת ארבעים. מאז לא הפסיקה לשחק. ב-26 השנים האחרונות אליאן-קשת משחקת בתיאטרון בית ליסין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *